Kartka z kalendarza: dziś mija 48. rocznica I Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) powstał w 1963 r. z inicjatywy dziennikarzy, Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa, oraz ówczesnego gospodarza Opola, Karola Musioła. Pierwszy KFPP w Opolu został zorganizowany w nowo budowanym amfiteatrze 19 czerwca 1963 r. Od następnego roku głównymi organizatorami festiwalu zostały: Komitet „Polskie Radio i Telewizja”, oraz Towarzystwo Przyjaciół Opola, a główne koncerty (nie licząc amfiteatru) odbyły się w Szkole Muzycznej i Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, oraz jako towarzyszące festiwalowi w różnych salach klubowych miasta Opola. Od tego czasu tylko raz, w 1982 r. festiwal nie odbył się z powodu wprowadzenia stanu wojennego.

Nagrody indywidualne na I KFPP otrzymali: Ewa Demarczyk – za wykonanie piosenek artystycznych („Karuzela z madonnami”, „Pejzaż”, „Czarne anioły”); Bohdan Łazuka – za wykonanie piosenki rozrywkowej „Charleston” (Piętowski/Tylczyński); Jarosław Abramow i Agnieszka Osiecka – za „Piosenkę o okularnikach”; Jerzy Kaszycki i Tadeusz Śliwak – za piosenkę „Jeśli chcesz” w wykonaniu Hanny Koniecznej i Zygmunt Konieczny – za piosenki: „Karuzela z madonnami”, „Pejzaż”, „Czarne anioły”.

W założeniu KFPP OPOLE stanowił podsumowanie sezonu artystycznego polskiego środowiska twórców i wykonawców polskich piosenek. Obecnie formuła festiwalu zupełnie się zmieniła. Nadal, mimo ogromnej komercjalizacji, dzięki obecności mediów festiwal jest jedną z najpopularniejszych imprez estradowych w Polsce.

Oprac. Tomasz Kwiatek

Komentarze są zamknięte