Kolejne represje za „Antykomora” podczas wizyty Prezydenta RP na Górze Św. Anny

Niezależna Gazeta Obywatelska8

21 maja na Górze Świętej Anny dwóch młodych mężczyzn, mieszkańców Opolszczyzny, postanowiło zaprotestować przeciwko akcji ABW w mieszkaniu Roberta Frycza, twórcy satyrycznej strony internetowej AntyKomor.pl. W tym celu na uroczystościach związanych z 90. rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego przynieśli transparent o treści „Przyszła pora na ANTYKOMORA Wolność słowa jest niezdrowa!”.  Zaraz po rozwinięciu transparentu mężczyźni zostali zatrzymani przez cywilnych funkcjonariuszy, prawdopodobnie z  Biura Ochrony Rządu. Bez wylegitymowania się, funkcjonariusze zażądali dokumentów Bartosza Michalkczyka i Filipa Nowaka, którzy trzymali rozwinięty transparent po czym, bez podania przyczyn,  zostali przewiezieni na komendę policji do niedalekiej Leśnicy. Na miejscu policjanci dzwonili do prokuratora z pytaniem, czy treść  transparentu nie obraża głowy państwa. Mimo, że prokurator nie doszukał się znamion zakazanych prawem i nakazał zwolnienie obu mężczyzn, cała procedura przedłużyła się do ponad godziny, po czym zwolniono Michalczyka i Nowaka dając jednak im do zrozumienia, że ponowne rozwinięcie transparentu może grozić poważniejszymi konsekwencjami. Pouczenie było już jednak bezcelowe, ponieważ prezydent Komorowski zakończył wizytę na Górze Świętej Anny.

Wszystko wskazuje na to, że obaj mężczyźni, korzystając z przysługującym im praw obywatelskich, zostali bezprawnie przytrzymani na czas wizyty prezydenta Komorowskiego na Górze Świętej Anny. Znamienny jest fakt, że sprawą zatrzymania Michalczyka i Nowaka nie zainteresowały się lokalne media, kreując wyimaginowaną rzeczywistość Komorowskiego jako prezydenta wszystkich Polaków.  Zatrzymani mężczyźni, nie znajdując posłuchu w mediach reżimowych, zwrócili się z bulwersującą sprawą do mediów drugiego obiegu czyli do portalu niezależna.pl i do naszej redakcji, ukazując w ten sposób ważność i celowość rozwijania mediów niezależnych, drugoobiegowych.

Jest to kolejna już represyjna operacja wymierzona w wolności obywatelskie a realizowana na polityczne zlecenie PO, która zbliża nas do Białorusi.

Cenny komentarz do całej sprawy na jednym z portali społecznościowych zamieścił Stanisław Pięta, poseł PiS:

To zatrzymanie miało charakter zwykłej szykany policyjnej, było całkowicie bezzasadne. W takich przypadkach należy natychmiast przesłać zażalenie na zatrzymanie do sądu rej. Warto zaopatrzyć się na przyszłość w podpisany egzemplarz, do którego koledzy wpiszą tylko dane miejsca, czasu i zarzutu – o przyczynach zatrzymania musi poinformować policja. Przyda się kamera, którą można udokumentować interwencję policji. Film będzie pomocny w staraniach o odszkodowanie.”

Autor: Tomasz Greniuch

 1. Andrzej
  | ID: 0b730870 | #1

  Jak możecie pisać coś takiego: „Znamienny jest fakt, że sprawą zatrzymania Michalczyka i Nowaka nie zainteresowały się lokalne media, kreując wyimaginowaną rzeczywistość Komorowskiego jako prezydenta wszystkich Polaków”? Przecież już w tej chwili o tym haniebnym incydencie można przeczytać w opolskim dodatku Gazety Wyborczej i wcale GW nie bierze strony policjantów. Chcecie na siłę robić z siebie jedynych sprawiedliwych?

 2. Tomasz
  | ID: dd8c6f1b | #2

  pierwszymi mediami do których zwrócili się poszkodowani była GW Opole, która nie zainteresowała się tematem i dopiero po publikacji tekstu na ten temat przez niezależną.pl GW Opole zdecydowała się również wypuścić art na ten temat.

 3. Tomasz
  | ID: dd8c6f1b | #3

  Po prostu niezależna.pl poczyniła wyłom w swoistym medialnym kordonie bezpieczeństwa i to zapewne wpłynęło na decyzję GW Opole o publikacji

 4. Tomasz
  | ID: dd8c6f1b | #4

  dziwi fakt, że upłynęło kilkanaście godzin od zaistnienia faktu przy którym byli dziennikarze GW, którzy potrafią na bierząco relacjonować wszelkie wydarzenia, niektóre nawet zanim się zaczną dziać ;)

 5. Rabin
  | ID: 7c849dc6 | #5

  Ty „Andrzej” , czy jacy tam inni zaprzańcy, pismacy, czytelnicy i wielbiciele GW-na, to, że napisali w GW-nie i nie poparli policji, nie znaczy, że nie próbowali z g..nem zrównać protestujących porównywaniem ich do Palikota czy Wojewódzkiego. Tylko tej szmacie podobne porównania mogą przyjść głowy. Tak więc skończcie ten swój złośliwy i ninawistny jazgot wobec NGO, w któreej nie ma dla was miejsca.

 6. Warszawiak
  | ID: 0f3fb2a9 | #6

  Odnośnie kibiców:
  „W piątek podczas otwarcia turnieju” Orły Cup” na warszawskiej starówce Hanna Gronkiewicz-Walz głośno i wyraźnie usłyszała od warszawiaków, że chcą nowego stadionu i hali dla Polonii Warszawa. Pani plezydent była najwyraźniej zaskoczona głośnymi okrzykami grupy osób domagającej się nowego stadionu dla Polonii. Widać, że było jej głupio przy mediach i licznie zgromadzonej widowni. Szkoda, że media kochają wspominać o burdach na stadionach i aresztowaniach, a nie wspomną o walce kibiców o swój klub.” wielkapolonia.pl/forum

 7. | ID: e7f6c9c4 | #7

  Słowa uznania i podziękowanie dla panów Michalczyka i Nowaka za piękną , patriotyczną postawę!

 8. Konrad
Komentarze są zamknięte