88. rocznica powołania I ”Opolskiej” Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech

Niezależna Gazeta Obywatelska

Od prawieków Śląsk Opolski zamieszkiwała ludność polska, choć setki lat oderwana od ojczyzny, zachowała swój język, kulturę i obyczaje. Kiedy jej marzenia o własnym państwie zrealizowały się w 1918 r., okazało się, że musi ona pozostać poza jego granicami, choć do Polski było już bardzo blisko. W sierpniu 1922 r. Polacy znajdujący się poza granicami odrodzonej macierzy zorganizowali się, tworząc Związek Polaków w Niemczech. Już 18 lutego 1923 r. w Opolu została powołana I Dzielnica polonijnej organizacji. 104 koła polonijne rozsiane na terenie całego Śląska Opolskiego liczyły sobie w sumie ponad 5100 świadomych swego pochodzenia rodaków. Kolejne lata, a zwłaszcza okres od roku 1933 były czasem wielkiej próby patriotyzmu i lojalności śląskich Polaków wobec prawdziwej ojczyzny.

Dziś mija 88 rocznica powołania I ”Opolskiej” Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Niezłomnych działaczy I Dzielnicy związku upamiętnia w Opolu pomnik „Bojownikom o Wolność Śląska Opolskiego” usytuowany na placu Wolności.

W sobotę, 19 lutego 2011 r. o godz. 11:00 odbędzie się msza święta w Kościele Ojców Franciszkanów, a po niej uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem „Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego”. W tym roku obchody wyjątkowo odbędą się w Villi Młynówka ze względu na remont Ratusza. Uroczystości uświetnią swą osobą m.in. prof. Marek Drozdowski, który wygłosi prelekcję nt. „Etos życia politycznego w interpretacji Jana Pawła II i Benedykta XVI”, a także dr Zbigniew Ciszek, Mirosław Lenek – Prezydent Raciborza.

Rodzina Radia Maryja, Opolskie Stowarzyszenie Pamięci Narodowej oraz Inicjatywa Polski Śląsk serdecznie zapraszają opolan do wzięcia udziału w uroczystościach.

To nasza historia i tożsamość!

Autor: Tomasz Greniuch

 1. hans
  | ID: 7717e6d4 | #1

  do redakcji
  proponuję aby zawsze z szacunku do naszej POLSKI – słowo Ojczyzna pisać z dużej litery….
  pisząc Ojczyzna myślę Polska, myśląc Polska piszę Ojczyzna…
  ŚLĄSK OPOLSKI ZAWSZE POLSKI!!!

 2. svatopluk
  | ID: 4cf9a1e2 | #2

  dziwny ten pomnik.
  zawiera nazwe ktora w czasach do ktorych sie odnosi jeszcze nie istniala.

Komentarze są zamknięte