Kalendarz „Kopice-Koppitz 2018”

Zastępca Naczelnego

Jest to wydanie kolekcjonerskie, dochód ze sprzedaży przeznaczamy na kampanię odrestaurowania mauzoleum oraz godnego pochówku rodziny Schaffgotsch w Kopicach. Sprzedaż odbywa się poprzez stronę internetową: mauzoleumkopice.pl oraz w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach.„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się”. Te słowa wielkiego Polaka, kardynała Stefana Wyszyńskiego, niechaj będą mottem rozpoczętego przez nas w roku 2017 wielkiego dzieła.

W roku 2017, staraniem zespołu osób, które zainicjowały kampanię ratowania mauzoleum Schaffgotschów w Kopicach, zostało ono wpisane w rejestr zabytków. Jako jedyny obiekt w obszarze pałacowo-parkowym Kopic nie był dotąd objęty opieką konserwatorską. Po zebraniu środków na odrestaurowanie mauzoleum szczątki całej rodziny Schaffgotsch, spoczywające bezimiennie na placu kościelnym, powrócą z należną czcią do kaplicy grobowej.

Właściciele Kopic: Johanna Gryczik von Schomberg–Godulla i jej mąż Hans Ulrich Schaffgotsch – ich biografie i dokonania zostały po wojnie zapomniane i wymazane z kart historii regionu, jak wszystko co na tak zwanych ziemiach odzyskanych określano mianem „poniemieckie” . W 175-rocznicę urodzin Joanny (29.04.1842), w kościele parafialnym w Kopicach odbyła się pierwsza w powojennych dziejach wsi msza św. poświęcona pamięci „Śląskiego Kopciuszka” – jednej z najbardziej zasłużonych kobiet w dziejach Europy. Zmarła 21 czerwca 1920 roku. Małżonkowie Schaffgotsch spoczęli w mauzoleum przy kościele w Kopicach. W latach powojennych

 szczątki honorowego obywatela Grodkowa i jego żony były wielokroć profanowane i wyrzucone poza grobowiec. Dopiero w latach siedemdziesiątych resztki zwłok właścicieli Kopic zostały pochowane w skromnej mogile z opisem Familia

 Schaffgotsch.

28 maja br., w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach odbył się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Prawda ponad wszystko. Opowieść o ks. Dzierżonie” w reż. Teresy Kudyby. Film o największym pszczelarzu świata, ks. Janie Dzierżonie nieprzypadkowo zaprezentowaliśmy w Kopicach. Właśnie tutaj zostało założone przez ks. Dzierżona – „Księcia pszczół” i „Kopernika ula” pierwsze na świecie Śląskie Towarzystwo Pszczelne 11 lutego 1847 roku. W tym dniu rozpoczęliśmy kampanię ratowania mauzoleum Schaffgotschów, którą zainicjował dokumentalista historii Górnego Śląska Maciej Mischok. Dziś stanowimy dość sporą grupę osób oddanych sprawie odbudowy a liczne kampanie informacyjne, aukcje i spotkania dały nam nadzieję, że nie pozostaniemy osamotnieni.

„Jedyną powinnością człowieka jest spełnienie własnej legendy” – napisał Paulo Coelho. Schaffgotschowie obdzielili legendą swego życia wiele pokoleń Górnoślązaków. Spełnieniem naszej legendy będzie godny pochówek po latach zapomnienia i niegodziwych czynów, popełnionych wobec ich szczątków i wobec zaniku pamięci o Nich.

Prosimy o zakup kalendarza i zapraszamy do wsparcia naszego zespołu:
www.mauzoleumkopice.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.