ZUS bliżej Obywatela: to pojedzie do Warszawy reprezentować województwo opolskie? Rozstrzygnięcie za kilka dni!

Autor Obywatelski

Szkoły ponadgimnazjalne wyłoniły już zespoły, które będą je reprezentować w II etapie Olimpiady wiedzy „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. W województwie opolskim do kolejnego etapu przystąpi 19 szkół. To najwięcej od trzech lat.  W najbliższy wtorek od godz. 11.00 zegar będzie odmierzał pół godziny, w trakcie których uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą rozwiązywać test z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Gościnnych murów do przeprowadzenia konkursu użyczyła dyrekcja Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu.
– Chcieliśmy przeprowadzić konkurs w szkole. To środowisko naturalne dla uczniów i nauczycieli, a zależy nam, by wszyscy czuli się swobodnie. Cieszymy się i doceniamy, że dyrekcja technikum tak życzliwie z nami współpracuje – mówi Ewelina Roguła, Naczelnik Wydziału Organizacji i Analiz z Oddziału w Opolu. Najlepszy zespół, 26 kwietnia będzie reprezentował region podczas ogólnopolskiego finału w Centrali ZUS w Warszawie. Dla zwycięzców w finale główną nagrodą będą indeksy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i dodatkowe punkty przy rekrutacji na studia innych uczelni wyższych.
W całej Polsce w Olimpiadzie na poziomie województw wzięło udział ponad 300 reprezentacji liceów, techników i szkół zawodowych. W tym gronie znalazły się także szkoły z województwa opolskiego. Lekcji i wykładów o systemie ubezpieczeń społecznych oraz roli jaką pełni ZUS wysłuchało jesienią ubiegłego roku ponad 1000 uczniów.
Podniesienie rangi konkursu do statusu Olimpiady ewidentnie wpłynęło na zainteresowanie imprezą wśród nauczycieli i uczniów. W tym roku w całym kraju chętnych do udziału w rywalizacji była rekordowa liczba, bo aż 24, 5 tys. uczniów. Zeszłoroczna edycja przyciągnęła 19 000 osób. Najwięcej uczniów, bo 4 tys. zgłoszono w samym województwie śląskim. Ponad 2 tys. chętnych zgłosiły szkoły w województwach mazowieckim, zachodniopomorskim, a także małopolskim i łódzkim.
Rok szkolny 2016/2017 jest już trzecim, w którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS” skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. U źródeł powstania projektu leży bardzo nikła świadomość Polaków w zakresie ubezpieczeń społecznych, co potwierdza ostatnie badanie opinii publicznej prowadzone przez Instytut Spraw Publicznych oraz Millward Brown. W nim aż 40 proc. ankietowanych stwierdza, że za wysokość składek na ubezpieczenia społeczne odpowiada w Polsce ZUS.

Sebastian Szczurek ZUS Opole

Komentarze są zamknięte