Prof. Szczerski i Grzegorz Schetyna komentują sprawę więzień CIA

Redaktor Obywatelski

kiejkuty ciaRewelacje Washongton Post powinnny zostać wyjaśnione ale z wyczuciem i w miarę po cichu –uważa poseł PiSu Krzysztof Szczerski. Jego zdaniem zbytnie rozdmuchanie tej sprawy może narazić Państwo Polskie na straty, a naszych żołnierzy na niebezpieczeństwo.

Washington Post podał, że CIA zapłaciła polskim służbom specjalnym 15 milionów dolarów, za możliwość prowadzenia tajnego więzienia w Starych Kiejkutach.

Poseł Szczerski mówił w Trójce, że o sprawie można dyskutować na posiedzeniu sejmowej speckomisji, ale głownie powinna to wyjaśniać prokuratura.

„Możemy się spodziewać kolejnych złych informacji” – mówi Grzegorz Schetyna. 
Ta sprawa jest rozwojowa, co nie jest dla nas dobre. W USA trwa postępowanie, które jest dużo bardziej intensywne niż polskie. Możemy się spodziewać, że będą następne złe informacje. Teraz ważny jest głos ludzi, którzy wtedy mogli podejmować u nas decyzje – tak Grzegorz Schetyna , szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, komentował w TVP Info rewelacje „Washington Post”, że CIA zapłaciła polskim służbom specjalnym 15 milionów dolarów za prowadzenia tajnego więzienia w Starych Kiejkutach.
 
Grzegorz Schetyna podkreślał, że choć sprawa wymaga wyjaśnienia, to jednak nie powinniśmy wpadać w panikę. – Nie uważam, aby ujawnienie tej informacji miało jakiś większy wpływ na zwiększenie zagrożenia. To, czy sprawa zostanie wyjaśniona, czy też nie, powie nam, czy żyjemy w kraju praworządnym i demokratycznym. Opinia publiczna musi być poinformowana o tak drastycznych kwestiach – stwierdził dodając, że oczekuje teraz na komunikat Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta.Polityk odniósł się także do sprawy ostatnich dramatycznych wydarzeń w Kijowie, gdzie w czasie zamieszek zginęło pięć osób. –Tam, gdzie są łamane prawa człowieka, gdzie giną ludzie, Europa musi zabierać głos. Dzisiaj jest potrzebny arbitraż europejski, być może polski, między Ukraińcami. Ważne, aby walki i demonstracje się skończyły i zaczęły rozmowy – stwierdził.

Schetyna nie chciał powiedzieć, czy zdecyduje się wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. – Decyzja w tej sprawie zapadnie do połowy lutego – ucinał wszelkie spekulacje.

PR3,tvp info, red

[fot: youtube]

Komentarze są zamknięte