Polecamy: II Festiwal Niepodległości w Tarnowie

Niezależna Gazeta Obywatelska

zaglada_kresowJuż w najbliższą niedzielę  rozpoczyna się w Tarnowie II Festiwal Niepodległości. Duża, interdyscyplinarna, ogólnopolska impreza przygotowywana oddolnie przez wolontariuszy Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.

Biorąc pd uwagę skalę tego ambitnego, szlachetnego przedsięwzięcia, organizowanego w formule non-profit prosimy o  nagłośnienie festiwalowych wydarzeń. Poza Wielką Galą Kresową na wszystkie pozostałe imprezy wstęp jest całkowicie wolny!  – mówi Piotr Dziża w imieniu organizatorów.

W niedzielę rusza II Festiwal Niepodległości

Szczególne prawo Tarnowa do rozmowy o polskiej niepodległości  w atmosferze wyjątkowego i nie tylko lokalnego święta, jest oczywiste. 95 lat temu tarnowianie, jako pierwsi w kraju, zrzucili zaborcze okowy, nie kończąc na deklaracjach, ale po prostu  rozbrajając w nocy z 30 na 31 października 1918 r. wojska cesarskie i przejmując władzę cywilną w mieście i okolicach. To u nas rozpoczęła się ta niezwykła sztafeta niepodległości, która w kolejnych dniach docierała do kolejnych polskich miast

 

Prawo naszego miasta do posługiwania się chlubnym hasłem „Pierwsze Niepodległe” zgodnie  potwierdzają historycy. Mimo tej świadomości, ta być może najważniejsza data w dziejach polskiego od zawsze Tarnowa, nie doczekała się wciąż odpowiedniego uhonorowania w oficjalnym miejskim kalendarzu.

Rok temu postanowiliśmy to zmienić.  Konfederacja lokalnych środowisk i organizacji patriotycznych, jaką jest Obywatelskie Porozumienie na rzecz Tradycji i Niepodległości,  zorganizowała pod koniec października 2012 r., całkowicie oddolnie i solidarnie, pierwszy Festiwal Niepodległości w Tarnowie.

Sygnatariusze Porozumienia postanowili już co roku,  w tym właśnie czasie, oddawać hołd przodkom sprzed wieku, świętując polską niepodległość godnie ale i zauważalnie, angażując przy tym mieszkańców Tarnowa i okolic oraz gości z całego kraju.

 

Na tygodniowy blok inauguracyjny drugiej edycji imprez złożą się koncerty, wystawa z Muzeum AK w Krakowie, targi książki, przegląd filmowy, ale także, a może przede wszystkim,  rozmowy i debaty z gronem szanowanych autorytetów na najważniejsze dla naszego narodu i państwa tematy.

Tematy  jak najbardziej aktualne. Dobrze bowiem wiemy, że traktując  „niepodległość” jako zjawisko historyczne, nie rozważając jej, nie diagnozując jej zagrożeń, nie traktując jej jako żywego wyzwania, nie bijąc się o nią,  ów „złoty róg” wywalczony 95 lat temu  po prostu tracimy. Tym razem nie w wyniku zbrojnego podboju, ale codziennego wyrzekania się prawa do samodzielności, do podejmowania trudnych, ale suwerennych decyzji, prawa do artykułowania interesu narodowego, który ze swej istoty nie musi być przecież tożsamy z interesami innych państw, a już na pewno nie może im być podporządkowywany.

 

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Znaczenie Kresów Wschodnich dla polskiej państwowości i kultury”. Dlatego też pełen niespodzianek artystycznych wieczór inauguracyjny (27 października, PWSZ o godz. 18:00) nazwano Wielką Galą Kresową. W jej ramach zmieści się też II Koncert Bardów z Adamem Strugiem, Jackiem Kowalskim i Henrykiem Kasperczakiem. To jedyna biletowana impreza Festiwalu. Wejściówki do nabycia w NSSZ „Solidarność” (Wałowa 6/ 4)  i TCI (Rynek 7). Będzie je też można nabyć  przed  Galą.

W poniedziałek 28 października w PWSZ od godziny 10:00 w PWSZ przy ul. Mickiewicza 8 zaplanowaliśmy ogólnopolską sesję popularnonaukową ZAGŁADA KRESÓW z udziałem kilkudziesięciu  wybitnych badaczy, twórców i działaczy społecznych z całego kraju..

Tego samego dnia wieczorem o 18:30 w Pałacu Młodzieży przy ul. Piłsudskiego 24 odbędzie się tarnowska re-premiera odnowionego cyfrowo filmu PAN TADEUSZ  z 1928 roku, która zainauguruje przegląd filmowy IMAGINES PATRIAE, w kolejnych dniach odbywający się już w murach  I Liceum Ogólnokształcącego (otwarte seanse i rozmowy z autorami filmów ok. godz. 19:15, do południa seanse szkolne).

Wyjątkowy wieczór promocyjny czeka nas też w Galerii Hortar, ul. Legionów 32 we wtorek 29 października o godz. 17:00. O najnowszej książce Tomasza Antoniego Żaka „Dom za żelazną kurtyną. Listy do pani S.” rozmawiać będziemy z udziałem m.in. Stanisławy Wiatr- Partyki, osoby dla naszego Porozumienia niezwykle ważnej.

Kulminacją tygodnia będzie III MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI  ulicami Tarnowa   w środę 30 października  po Mszy Świętej o godzinie 17:00 w Kościele Św. Maksymiliana przy ul. Urszulańskiej 9.

 

Spotkania autorskie, wieczory dyskusyjne  i seanse filmowe odbywać się będą pod szyldem Festiwalu  również w listopadzie.

Zapraszamy do Tarnowa !

Szczegółowy program Festiwalu na stronie: www.festiwal.intarnet.pl

Program II Festiwalu Niepodległości 

Zaprasza Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości                        

www.festiwal.intarnet.pl

20 października (niedziela)   Prolog festiwalu.

18:00 –„Znaczenie Kresów Wschodnich dla polskiej państwowości,  kultury i religijności” –   wykład prof. Andrzeja Nowaka i otwarte spotkanie dyskusyjne.

Aula Starostwa Powiatowego w Tarnowie, ul.  Narutowicza 38

 

27 października  (niedziela)

– Otwarcie wystawy o rzezi wołyńskiej wypożyczonej z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

– Inauguracja czterodniowych targów książki kresowej i niepodległościowej.

18:00 – Gala Inauguracyjna II Festiwalu Niepodległości 

WIELKA GALA KRESOWA

Wyjątkowy  wieczór  z  atrakcyjnym programem artystycznym:  elementami teatru, fragmentami filmów, użyciem multimediów, pieśniami (zaprezentują się m.in. laureaci Festiwalu Piosenki Lwowskiej i „Bałaku” Lwowskiego), wystąpieniami  wielu  zacnych gości.  W ramach Gali odbędzie się II Koncert Bardów, do udziału w którym zaprosiliśmy m.in.  Jacka Kowalskiego – poetę, barda, historyka sztuki zafascynowanego  kulturą sarmacką, dziedzictwem kultury kresowej, twórcę opiewającego wielkość I Rzeczpospolitej (towarzyszył mu będzie Henryk Kasperczak)   oraz Adama Struga – poetę, kompozytora, którego płyta „Adieu” była wydarzeniem muzycznym roku 2012, wokalistę                                  i instrumentalistę, twórcę zespołu śpiewaczego Monodia Polska, który od lat ocala, bada                 i wykonuje dawne polskie pieśni, przechowywane w tradycji ustnej. Adam Strug jest autorem muzyki do ostatniego spektaklu Teatru Nie Teraz – „Dzień gniewu”. Momenty zadumyi nostalgii przeplatać się będą tego wieczoru z dobrą zabawą…

Reżyseria Gali: Tomasz A. Żak. Prowadzenie: Andrzej Król i Magdalena Zbylut.

Aula C 17, PWSZ w Tarnowie, ul. Mickiewicza 8

Informacje i rezerwacje miejsc na Galę wraz koncertem*: 692 282 970.
Wejściówki w cenie 40 złotych do nabycia w tarnowskiej delegaturze NSZZ „Solidarność”,          ul. Wałowa 6/4 (w dni robocze w godz. 8-16)  i Tarnowskim Centrum Informacji, Rynek 7 (w dni robocze w godz. 8-18,  soboty 9-17).

Współorganizator Gali: Teatr Nie Teraz, NSZZ „Solidarność”.

* Koncert Galowy jest jedyną biletowaną imprezą Festiwalu.  Na pozostałe spotkania, seanse, konferencje wstęp jest wolny.

 

 

28 października (poniedziałek)

10:00 – Ogólnopolska Sesji Popularnonaukowa „Zagłada Kresów” , dla której podmiotowym będzie tematyka edukowania w zakresie historii tzw. rzezi wołyńskiej.                  W sesji wezmą udział najwybitniejsi  znawcy tematu, przedstawiciele organizacji pozarządowych i twórcy zajmujący się tragedią Kresów. Sesję rozpocznie prezentacja zapisu spektaklu „Ballada o Wołyniu” Teatru Nie Teraz dokonana w studio TV Trwam                w Toruniu. Do dwóch paneli dyskusyjnych zaprosiliśmy m.in. ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego, panią  Ewę Siemaszko, dr Joannę Wieliczkę – Szarkową, red. Ewę Szakalicką, ks. prof. Józefa Mareckiego, dr  Leona Popka, dr Pawła Naleźniaka, Annę Lewak (prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego), działaczy społecznych: Danutę Skalską (Światowy Kongres Kresowian, Audycja Radia Katowice „Lwowska Fala”), Małgorzatę Gośniewską-Kola (Stowarzyszenie Huta Pieniacka),  Mirosława Majkowskiego (realizator m.in. lipcowej rekonstrukcji w Radymnie zniszczenia wsi wołyńskiej przez UPA)  i wiele innych, zasłużonych osób. W dyskusji wezmą też udział tarnowscy nauczyciele                          i samorządowcy. Sesję moderują: Piotr Dziża i Tomasz A. Żak.

W trakcie Sesji nastąpi rozstrzygnięcie konkursu szkolnego na prezentację multimedialną, dotyczącą  ludobójstwa na Kresach, ogłoszonego przez  I LO w Tarnowie.

Współpraca organizacyjna Sesji: Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Stowarzyszenie Nie Teraz, I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie.

Aula C 17, PWSZ w Tarnowie, ul. Mickiewicza 8

 

18:45 – Inauguracja towarzyszącego festiwalowi przeglądu filmowego IMAGINES PATRIAE :  specjalny pokaz  odnowionego cyfrowo filmu „PAN TADEUSZ”,  reż. Ryszard Ordyński (1928)  z muzyką Tadeusza Woźniaka. Czas trwania projekcji: 128 minut.

Słowo wstępne: Jerzy Świtek.

Sala  Teatralna  Pałacu Młodzieży, ul. Piłsudskiego 24


29 października (wtorek)

9:00 – Drugi dzień przeglądu filmowego IMAGINES PATRIAE

Aula I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, ul. Piłsudskiego 4

Dzień filmów Ewy Szakalickiej:  ”Kraj lat dziecinnych„,  ”My, żyjący, pójdziem Twoim śladem”,   „Wyrok śmierci”,   „Śmierć po raz setny”. Moderator: Jerzy Świtek

 

17:00 – Promocja książki Tomasza A. Żaka  „Dom za żelazną kurtyną. Listy do pani S.” Spotkanie z autorem prowadzi red. Piotr Dziża. Gościem spotkania będzie Stanisława Wiatr- Partyka.

Galeria HORTAR w Tarnowie, ul. Legionów 32

 

ok. 19:15 – IMAGINES PATRIAE: Seans i spotkanie dyskusyjne z Ewą Szakalicką. Prowadzą Jerzy Świtek i Piotr Dziża.

Aula I  Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, ul. Piłsudskiego 4

 

30 października (środa)

9:00 – Trzeci dzień przeglądu filmowego IMAGINES PATRIAE . Dzień filmów Macieja Wojciechowskiego: „Było sobie miasteczko” i „Zapomniane zbrodnie na Wołyniu” oraz spotkanie z autorem. Moderator: Jerzy Świtek

Aula I  Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, ul. Piłsudskiego 4

17:00 –  Msza Święta w intencji Ojczyzny

Kościół pw. św. Maksymiliana, ul. Urszulańska 9

18:00 – III MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI  (po Mszy św.) ulicami Tarnowa. Trasa marszu:  Urszulańska – Krakowska – Katedralna – Rynek – Rybna – Wałowa – Grób Nieznanego Żołnierza. Główny organizator:  Tarnowski Oddział Stowarzyszenia KoLiber.

ok. 19:15 (po rozwiązaniu Marszu) – IMAGINES PATRIAE: Seans filmu „KWATERA Ł”   +spotkanie dyskusyjne  z autorem, Arkadiuszem Gołębiewskim. Prowadzą Piotr Dziża

i Jerzy Świtek.

Aula I  Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, ul. Piłsudskiego 4

 

31  października (czwartek)

9:00 – Czwarty finałowy  dzień przeglądu filmowego IMAGINES PATRIAE . Dzień filmów Arkadiusza Gołębiewskiego:  ”Niepodległy”,  ” KWATERA Ł”,   „Generał Gryf. Robiłem dobrą robotę”  i  spotkanie z autorem. Moderator: Jerzy Świtek

Aula I  Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, ul. Piłsudskiego 4

 

6 listopada (środa):

17:00 – Spotkanie autorskie i dyskusja z dr Piotrem Gontarczykiem. Prowadzi Piotr Dziża.

Aula Starostwa Powiatowego w Tarnowie, ul.  Narutowicza 38

 

9 listopada (sobota)

16:00 Polska niepodległość wczoraj i dziś.  Seans filmowy i spotkanie dyskusyjne z zaproszonymi gośćmi specjalnymi (historycy, politolog, socjolog) – szczegóły wkrótce.

Aula Starostwa Powiatowego w Tarnowie, ul.  Narutowicza 38

 

10 listopada (niedziela)

XV Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy – uroczystości na Cmentarzu Legionistów w Łowczówku – szczegóły wkrótce / 42. Miesięcznica „smoleńska”

 

11 listopada (poniedziałek)

6:00 – wyjazd na MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI do Warszawy i na uroczystości do Krakowa

15:00 – Oficjalne uroczystości Święta Niepodległości w Tarnowie – szczegóły wkrótce

17.30 – Wypominki Narodowe, Kościół św. Maksymiliana, Urszulańska 9

13 listopada (środa)

19:15 –  „rany boskie, Polska” – kolejny wieczór z cyklu „Literacki żart, nie żart”,  przygotowywanego przez ruch społeczny Tarnowscy Obywatele Kultury, przypomnni   październikowo – listopadowe  dni  roku 1918 w Tarnowie. Z przymrużeniem oka i na serio odnajdziemy zarówno towarzyszący  tamtemu czasowi humor, piosenkę  jak  i refleksję…- zapewniają organizatorzy. Impreza towarzysząca.

Scenariusz i reżyseria – Krystyna Drozd , kierownictwo muzyczne – Marta Komorowska.

Bombay Music, Krakowska 11a

 

 

ZAGŁADA KRESÓW

Ogólnopolska sesja popularnonaukowa „Zagłada Kresów”, odbędzie się 28 X w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie,  jako impreza towarzysząca II Festiwalowi Niepodległości. To kontynuacja projektu sprzed 5 lat zorganizowanego przez trzy tarnowskie stowarzyszenia we współpracy ze Starostwem Powiatowym, zatytułowanego „Zagłada. Sesja popularnonaukowa w 5 aktach z antraktami”.

Podmiotowym tegorocznej sesji  będzie tematyka edukowania w zakresie historii tzw. rzezi wołyńskiej. W sesji wezmą udział najwybitniejsi  znawcy tematu, przedstawiciele organizacji pozarządowych i twórcy zajmujący się tragedią Kresów.

Sesję rozpocznie prezentacja zapisu spektakluBallada o Wołyniu” Teatru Nie Teraz dokonana w studio TV Trwam w Toruniu. Do dwóch paneli dyskusyjnych zaprosiliśmy m.in. ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego, panią  Ewę Siemaszko, red. Ewę Szakalicką, ks. prof. Józefa Mareckiego, dr  Leona Popka, dr Pawła Naleźniaka,Annę Lewak (prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego), działaczy społecznych: Danutę Skalską (Światowy Kongres Kresowian, Audycja Radia Katowice „Lwowska Fala”), Małgorzatę Gośniewską-Kola (Stowarzyszenie Huta Pieniacka),  Mirosława Majkowskiego (realizator m.in. lipcowej rekonstrukcji w Radymnie zniszczenia wsi wołyńskiej przez UPA)  i wiele innych, zasłużonych osób. W dyskusji wezmą też udział  nauczyciele z Tarnowa i regionu (Anna Żak, Grzegorz Kubacki)  i samorządowcy.

Sesję moderują: Piotr Dziża i Tomasz A. Żak.

W trakcie Sesji nastąpi rozstrzygnięcie konkursu szkolnego na prezentację multimedialną, dotyczącą ludobójstwa na Kresach, ogłoszonego przez I LO w Tarnowie. Fragmenty nagrodzonych prezentacji,  obok kilku  materiałów filmowych, wykorzystane zostaną podczas obu paneli sesyjnych.

Współpraca organizacyjna Sesji: Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Stowarzyszenie Nie Teraz, I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie.

28 października,  Aula C 17, PWSZ w Tarnowie, ul. Mickiewicza 8.

Program sesji:

10:00 – pokaz  nagrania spektaklu „Ballada o Wołyniu”

11:15 – 13:15 – pierwszy panel dyskusyjny Kresy. Arkadia i piekło”– debatują badacze i  twórcy. W trakcie panelu – rozstrzygnięcie konkursu na prezentację multimedialną.

13:15- 13:30 –  przerwa kawowa

13:30 – 15:30 – drugi panel dyskusyjny  Jak przerwać tę zbrodnię ? Zagłada Kresów w narodowej świadomości”  – debatują działacze społeczninauczyciele, samorządowcy i publiczność.

panTadeusz-www

Imagines Patriae 2013

Kolejną z imprez II Festiwalu Niepodległości, przegląd polskiego filmu tożsamościowego IMAGINES PATRIAE,   zainauguruje 28 października (poniedziałek)  o godz. 18:45 w Sali Teatralnej Pałacu Młodzieży, ul. Piłsudskiego 24, specjalny pokaz  odnowionego – po 84 latach – cyfrowo filmu „PAN TADEUSZ”,  reż. Ryszard Ordyński (1928)  z muzyką Tadeusza Woźniaka. Słowo wstępne wygłosi Jerzy Świtek. Pozostałe projekcje odbędą się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie, ul. Piłsudskiego 4.

Program projekcji w I LO

imagines-www

29 października (wtorek)

9:00 –  Dzień filmów Ewy Szakalickiej:  Kraj lat dziecinnych”,  ”My, żyjący, pójdziem Twoim śladem”,   „Wyrok śmierci”,   „Śmierć po raz setny”.    Moderator: Jerzy Świtek

ok. 19:15 –  Seans i spotkanie dyskusyjne z Ewą Szakalicką. Prowadzą Jerzy Świtek i Piotr Dziża.

30 października (środa)

9:00 –  Dzień filmów Macieja WojciechowskiegoByło sobie miasteczko” i Zapomniane zbrodnie na Wołyniu” oraz spotkanie ze współautorem filmów Tomaszem Arciuchem.   Moderator: Jerzy Świtek

ok. 19:15 (po rozwiązaniu III Marszu Niepodległości) – Seans filmu „KWATERA Ł” + spotkanie dyskusyjne z autorem, Arkadiuszem Gołębiewskim. Prowadzą Piotr Dziża i Jerzy Świtek.

31 października (czwartek)

9:00 – Dzień filmów Arkadiusza Gołębiewskiego ”Niepodległy”,  ” KWATERA Ł”,   „Generał Gryf. Robiłem dobrą robotę”  i  spotkanie z autorem. Moderator: Jerzy Świtek.

Wstęp wolny.

Oprac. TK

Komentarze są zamknięte