Nasz news: Pełnomocnik prezydenta ds gospodarki odpadami odchodzi z Ratusza. Nadal czekamy na stawki za wywóz nieczystości

Niezależna Gazeta Obywatelska

– Z dniem 9 lipca br. zakończył pracę w opolskim Ratuszu pan Krzysztof Ważny – informuje NGO rzecznik ratusza Alina Pawilicka-Mamczura. Krzysztof Ważny był zatrudniony na umowę na czas określony przez sześć miesięcy. Po tym okresie prezydent Opola nie zdecydował się przedłużyć umowy ze swoim pełnomocnikiem ds. zarządzania gospodarką odpadami komunalnym.

Jak się wczoraj dowiedzieliśmy, Krzysztof Ważny będzie pracował najprawdopodobniej w Strzelcach Opolskich w Urzędzie Miasta, gdzie będzie zajmował się podobnym zagadnieniem. Przypomnijmy, że w Opolu miał być on filarem wydziału, który miał przygotować nasze miasto na wejście zmienionej ustawy o gospodarce odpadami. Jak wcześniej informowaliśmy, opolski Ratusz przewidywał zatrudnienie 17 osób do tego zadania. Praca pana Ważnego nie zakończyła się spodziewanymi wynikami i de facto nadal nie wiemy jakie będą czekały nas opłaty za wywóz nieczystości. Zachęcamy do lektury naszego tematu poświęconego niebezpieczeństwu jakie niesie za sobą nowelizacja przepisów.

 Jak poinformowała nas rzecznik Alina Pawlicka-Mamczura, wobec zaistniałej sytuacji Prezydent Opola zamierza przenieść obszar, którym zajmował się pan Krzysztof Ważny do Zakładu Komunalnego, czyli administrowanie gospodarką odpadami znajdzie się poza Ratuszem. Czasu jest mało, gdyż według ustawy, gminy mają czas do końca roku, aby ustalić stawki zgodnie z którymi miasta będą odbierać odpady. Opole jeszcze nie ma tych stawek uchwalonych.

 Warto podkreślić, że obecnie stawki już są wyśrubowane w Opolu. Przykładowo mieszkaniec Spółdzielni Przyszłość w Opolu, płaci  miesięcznie 16,5 zł od osoby za wywóz nieczystości. W Strzelcach Opolskich odbiór nieczystości, jak sprawdzaliśmy, kosztuje obecnie 5 zł od osoby. Czyli 3-osobowa rodzina płaci mniej niż jedna osoba w Opolu! Spółdzielnię Przyszłość obsługuje zagraniczny koncern Remondis, w Strzelcach Opolskich spółka komunalna! Teraz stawki zostaną ujednolicone, pytanie tylko w jakiej kwocie i kto będzie obsługiwał? W interesie mieszkańców Opola jest, aby wymagany ustawowo przetarg na wywóz nieczystości wygrała spółka komunalna – raz, że opłaty mogą być mniejsze, dwa – kasa z zysku zasili konto Ratusza. Tylko administrator nie może być wykonawcą. W ten sposób Zakład Komunalny pozbawi się możliwości startowania w przyszłym przetargu.

Autor: Tomasz Kwiatek

Komentarze są zamknięte