50 pytań o aborcję: kiedy embrion jest zdolny do życia?

Niezależna Gazeta Obywatelska2

27. Kiedy embrion staje się zdolny do życia?

Podobnie jak w przypadku ogromnej liczby sloganów wygłaszanych przez zwolenników przerywania ciąży, pojęcie zdolności do życia jest dwuznaczne. Jeżeli przez „zdolność do życia” rozumieć będziemy możliwość noworodka do samodzielnego rozwoju poza macicą, idąc dalej tym tropem będziemy musieli przyjąć, że nawet dzieci urodzone we właściwym momencie i w najlepszym zdrowiu po dziewięciu miesiącach ciąży, nie są zdolne do życia. Pozbawione stałej uwagi matki lub innej opiekującej się nim osoby, niemowlę nie mogłoby żyć i wkrótce umarłoby.

W ubiegłym stuleciu dzieci przedwcześnie urodzone przed siódmym miesiącem ciąży umierały, ponieważ ówczesna technika nie dysponowała odpowiednimi środkami, żeby je uratować. Dzisiaj potrafimy uratować nawet dziecko, które urodziło się po dwudziestu tygodniach ciąży, a naukowcy prowadzą badania nad sztucznym łożyskiem, które umożliwiłoby przeżycie embrionom dziesięciotygodniowym. Zdolność do życia jest po prostu miarą stadium rozwoju technik utrzymania przy życiu, nie zaś miarą ludzkości czy też nienaruszalności życia. Odnosi się to do wszystkich etapów życia, jak na przykład do osób znajdujących się w stanie śpiączki, będących często celem zabiegów eutanazji.

Za: „50 pytań i odpowiedzi o aborcji”, Rozdział II — Przerywanie ciąży: jego ofiara

Wydawca: Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi – PCh24.pl

Sprzeciwiasz się temu. Dołącz do uczestników Marszu dla Życia i Rodziny

  1. Anonim
    | ID: 52fd8570 | #1

    autor artykułu świetnie w ostatnim zdaniu uzasadnił dlaczego powinna zostać wprowadzone unormowania prawne w sprawie eutanazji…

  2. Anonim
    | ID: 52fd8570 | #2

    w dodatku osoby piszace boja sie komentarz…

Komentarze są zamknięte