Poległy w Afganistanie polski żołnierz uwieczniony w Drodze Krzyżowej

PAC

Wizerunek dowódcy drużyny w 1. Batalionie 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie starszego chorążego Jana Kiepury, który 5 lat temu zginął w Afganistanie, został umieszczony wśród osób trzymających krzyż Jezusa na obrazie ilustrującym trzecią stację Drogi Krzyżowej wokół ludźmierskiego sanktuarium – poinformował portal internetowy krakowskiego wydania „Gościa Niedzielnego”.

„Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w czerwcu 2013 r. podczas patrolu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Jan Kiepura wyszedł z samochodu, żeby zabezpieczyć teren. Niestety, wszedł wtedy na minę pułapkę. Jak wspominają żołnierze, nie był to improwizowany ładunek wybuchowy, jakie talibowie umieszczają na poboczach dróg, ale mina naciskowa. W chwili śmierci miał 35 lat. Osierocił dwoje małych dzieci”

– czytamy w portalu.

Po śmierci został wpisany przez ówczesnego ministra obrony Tomasza Siemoniaka do Księgi Honorowej Wojska Polskiego „za odwagę i męstwo okupione ofiarą życia podczas służby w składzie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie”.

Nową stację Drogi Krzyżowej ufundowali bliscy poległego żołnierza oraz jego koledzy z 21. BSP.

„Autorem wszystkich czternastu obrazów Drogi Krzyżowej jest prof. Zbigniew Sałaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Poprzednia wersja Drogi Krzyżowej została umieszczona w archiwum sanktuarium”

– napisano na stronie „GN”.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.

Komentarze są zamknięte