Już po raz drugi zapraszamy do udziału w Opolskim Teście Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, który odbędzie się w poniedziałek 29 lutego br. o godz. 16.00. w opolskim Ratuszu. Będą nagrody finansowe! Szczegóły określono w Regulaminie. Organizatorem testu jest Fundacja „Dla Dziedzictwa” w partnerstwie z Miejskim Domem Kultury przy ul. Strzelców Bytomskich w Opolu, Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta Opole, i Delegaturą IPN w Opolu. Wydarzenie objęli patronatami honorowymi: Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski, dr hab. Kazimierz M. Ujazdowski, europoseł i były Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Naczelnik Delegatury IPN w Opolu prof. Krzysztof Kawalec oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Opola Małgorzata Wilkos. Szczegóły konkursu i karta zgłoszenia w zał. Regulamin_testu_II_ZW_2016.
Opole to wyjątkowe miejsce na polskiej mapie walki o pamięć o Niezłomnych. Dlaczego? Bo to w Opolu wszystko się zaczęło… To w Opolu nasz współpracownik, a ówczesny wiceprezydent miasta Arkadiusz Karbowiak wyszedł z inicjatywą ustanowienia ogólnopolskiego dnia pamięci o Żołnierzach Wyklętych. 1 marca 2009 r. w Opolu odbyły się po raz pierwszy uroczystości pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na placu Wolności. W tym samym roku prezydent R. Zembaczyński wystosował pismo do wszystkich posłów (oprócz SLD), aby podjęli inicjatywę i ustanowili dzień 1 marca świętem żołnierzy antykomunistycznego podziemia.
Niestety pomimo wielu odpowiedzi wspierających opolską inicjatywę żaden z klubów nie wystąpił z konkretnym projektem ustawy.Wtedy po kolejnej rozmowie Arkadiusza Karbowiaka z prezesem IPN uzgodniono, że wystosują wspólny apel do śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby to on wystąpił z projektem ustawy. Apel poza prezydentem Zembaczyńskim i prezesem IPN podpisali również: Artur Zawisza prezes Związku Kombatantów NSZ, Jerzy Woźniak były minister ds. kombatantów żołnierz AK-WIN skazany przez komunistów na karę śmierci, prezes ŚZŻAK śp. Czesław Cywiński, prezes opolskiego ŚZŻAK pani W. Nowak. Efektem tego apelu była inicjatywa ustawodawcza złożona przez Prezydenta RP do sejmu 1 marca 2010 r. Później Arkadiusz Karbowiak przeprowadził jeszcze rozmowy z marszałkiem Bronisławem Komorowskim, który ocenił ową inicjatywę za godną poparcia. W efekcie Sejm RP stosunkiem głosów 406 za, przy 8 głosach sprzeciwu i 3 wstrzymujących się ustanowił dzień 1 marca świętem Żołnierzy Wyklętych.
Fundacja „Dla Dziedzictwa”
Młodzieży polecam piękny wiersz napisany przez Poetę Żołnierza, zamordowanego przez brata Michnika, Stefana Szechtera
Andrzej Czaykowski „ABECADŁO”
Ucz się, synku, abecadła,
w nim się mądrość życia kryje,
którą trzeba zapamiętać,
bo nią tylko Polak żyje.
Więc ta pierwsza – to litera
„A” – jak Amor, miłość znaczy.
To twój kompas w domu, w świecie,
czy w radości, czy w rozpaczy.
„B” – jak ból, nie będę kryła,
że nie minie cię w twym życiu –
ściśnij zęby, twardnij w sercu –
gdy nie ścierpisz, płacz w ukryciu.
„C” – jak cnoty. Są to perły
z bólu zwykły się wywodzić,
w życiu często fałszowane,
lecz prawdziwe – warto łowić.
Potem innych liter szereg,
każda zgrabną, każda nową,
wreszcie chyba najpiękniejsza
„M” – jak Matka – wielkie słowo.
Dalej innych znowu kilka,
a ta „P” – to Polska właśnie
kraj rodzinny, ludzie, mowa i Duch –
płomień, co nie gaśnie…
„W” – to wiara, trzeba wierzyć –
rozum często nas zawodzi,
wiara wzmacnia, wiara wiedzie,
w chłodzie grzeje, w ogniu chłodzi.
A na końcu „Z” – Zwycięstwo!
Nie zginęła choć upadła…
Zapamiętaj to, jak pacierz…
Uczy się, synku, abecadła…