ZChR: „Z uwagi na bezpieczeństwo energetyczne Polski, „Złoże Dębieńsko” musi pozostać pod pełną kontrolą państwa”. Czy rząd Tuska odda złoża Niemcom?

Zastępca Naczelnego

Janusz Steinhoff, Paweł Czyż/X.com

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpatruje wniosek niemieckiej spółki Silesian Coal International Group of Companies o przyznanie koncesji na złoża węgla koksującego w Dębieńsku. Jastrzębska Spółka Węglowa musi więc liczyć się z tym, że to Niemcy przejmą prawa do złoża. – podaje portal money.pl. – Z uwagi na bezpieczeństwo energetyczne Polski, „Złoże Dębieńsko” musi pozostać pod pełną kontrolą państwa. Premier Tusk wpisuje TVN na listę firm strategicznych i jednocześnie milczy na temat polskich bogactw naturalnych. Tymczasem, to kontrola nad nimi ma znaczenie strategiczne – powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Obecna sytuacja prawna uniemożliwia Jastrzębskiej Spółce Węglowej złożenie własnego wniosku koncesyjnego.

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska toczy się postępowanie administracyjne o udzielenie koncesji badawczej dla SCIGC – Silesian Coal International Group of Companies SA, co uniemożliwia złożenie wniosku przez JSW. Do czasu zakończenia tego postępowania, organ koncesyjny nie przyjmie i nie rozpatrzy wniosku o udzielenie koncesji na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego i metanu pokładów węgla 'Dębieńsko 1′
– wyjaśniła w odpowiedzi na zapytanie money.pl Joanna Karwot z biura prasowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).
Nie występują jakiekolwiek preferencje dla polskich podmiotów. Taka sytuacja byłaby sprzeczna ze wszystkimi regułami obowiązującymi w cywilizowanym świecie, a w szczególności w Unii Europejskiej. Należy podkreślić, że polskie firmy również korzystają z tych zasad w innych krajach. Każdy polski podmiot może ubiegać się o koncesję na wydobycie
– podkreślił Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, w rozmowie z money.pl.
Cóż, pan Steinhoff nie zauważa chyba, że Niemcy wielokrotnie łamały solidarność energetyczną, realizując z Rosjanami projekt Nord Stream1 i Nord Stream 2. Nie ma żadnych przeszkód, aby wyłączyć polskie złoża węgla czy gazu z możliwości uzyskania koncesji na wydobycie przez podmioty nie będące rezydentami podatkowymi w Polsce z uwagi na bezpieczeństwo państwa. Tylko podmioty z większościowym udziałem kapitału polskiego – szczególnie w czasie wojny za naszą granicą – powinny mieć możliwość uzyskania koncesji na surowce energetyczne i bez znaczenia jest tutaj możliwe pohukiwanie ze strony Unii Europejskiej. Polskie surowce naturalne powinny przede wszystkim służyć Polakom. Tutaj potrzebne są nowe rozwiązania prawne.
– powiedział nam Paweł Czyż ze Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *