11 listopada na wileńskiej Rossie. „Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym”

Zastępca Naczelnego

Foto za L24.lt (Wiktor Jusiel)

11 listopada, przypada 106. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Święto Niepodległości Polski tradycyjnie zgromadziło na wileńskiej Rossie Polaków z Wileńszczyzny i rodaków z Macierzy. Podczas uroczystości przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oddano hołd Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu – twórcy niepodległego państwa polskiego. W tym wyjątkowym dla każdego Rodaka dniu na wileńskiej Rossie było dziś uroczyście i biało-czerwono.

Obchody tradycyjnie rozpoczęto powitaniem uczestników Sztafety Niepodległości, organizowanej przez Wileński Hufiec Maryi im. Pani Ostrobramskiej i księdza Dariusza Stańczyka. W tym roku odbyła się już 30. edycja tego patriotycznego biegu, poświęconego Świętu Niepodległości Polski.

Na uroczystości przybył Chargé d’affaires RP Andrzej Dudziński, Attaché Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy płk Sławomir Pawlikowski, dyrektor Instytutu Polskiego Dorota Mamaj, konsul RP Jolanta Wiśnioch, kombatanci, żołnierze Wojska Polskiego, posłowie na Sejm RL, merowie, prezesi i działacze organizacji polskich na Litwie, kierownictwo i nauczyciele szkół polskich na Litwie, harcerze, rekonstruktorzy oraz przedstawiciele społeczności polskiej i litewskiej oraz goście z Polski.

Po przywitaniu wszystkich licznie zgromadzonych na wileńskiej Rossie, uroczyście odśpiewano hymny Polski oraz Litwy.

„Tak jak serce syna, Józefa Piłsudskiego spoczęło tutaj przy jego matce, tak serce każdego Polaka, również żyjącego poza granicami Polski, znajduje się przy swojej Ojczyźnie, ponieważ polskość nie jest definiowana tylko poprzez miejsce urodzenia, czy obywatelstwo” – mówił podczas uroczystości Chargé d’affaires RP Andrzej Dudziński. Wspominając polskich patriotów, artystów, pisarzy, którym nie dane było żyć w wolnej Polsce mówił: „To właśnie ukształtowane dzięki ich przykładowi pokolenia, na czele z tak silnie związanym z Wilnem, Marszałkiem Józefem Piłsudskim, zrealizowały marzenia o niepodległości”.

„Odzyskanie niepodległości przez Naród Polski po nocy zaborów nie było jedynie zwieńczeniem starań wielu pokoleń patriotów, było także początkiem wymagającym dalszych, intensywnych działań, które obejmowały nie tylko obronę nowo powstałego państwa i ustalenie jego granic, wysiłkiem tak wojennym, jak i dyplomatycznym, ale też zbudowanie podstaw jego ekonomicznego, społecznego, infrastrukturalnego rozwoju.” – mówił A. Dudziński.

„106 lat od tamtych wydarzeń naszym obowiązkiem jest uczyć się zarówno na przykładach męstwa, konsekwencji i determinacji Ojców polskiej niepodległości, jak i na ich błędach. Byt i niepodległość II Rzeczpospolitej trwały niespełna 21 lat, a przecież trwałość jej istnienia mogła się wydawać jej ówczesnym obywatelom tak samo pewna, jak obecnie trwałość i niezawisłość naszego Państwa. Jak powiedział bowiem marszałek Piłsudski o postawach niektórych naszych rodaków: Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi, a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym. Świętując dzisiaj pamiętajmy o tych słowach, wobec obecnego zagrożenia ze Wschodu, odradzającego się imperializmu rosyjskiego musimy zdawać sobie sprawę, że suwerenność, niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze i za darmo” – powiedział.

„Cytując raz jeszcze Marszałka: Każdy, kto ma usta może mówić o patriotyzmie, ale prawdziwy patriota robi coś dla swojego kraju. Warto, aby każdy z nas podjął refleksję, co powinien i może uczynić, by naszą Ojczyznę wspomóc, by zadbać o jej rozwój i bezpieczeństwo ponad podziałami politycznymi i konfliktami społecznymi.” – zaapelował.

„35 lat wolnej Polski to czas bezprecedensowych sukcesów politycznych i gospodarczych naszego kraju. Polska, podobnie jak Litwa powróciła na należne im miejsce i na powrót stała się częścią kręgu cywilizacji zachodniej, członkiem Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Współpraca pomiędzy Polską, a Litwą oraz naszymi narodami osiągnęła rekordowy, wręcz strategiczny poziom w zakresie gospodarki, energetyki, infrastruktury, transportu, jak również kultury i nauki. Chciałbym przy tym wyraźnie zaznaczyć, że Państwo Polskie pamięta o żyjących tu od pokoleń Polakach, będących jednocześnie obywatelami Litwy. Wspieramy i będziemy wspierać starania o uzyskanie i poszanowanie pełni praw przysługujących Państwu w zgodzie z polsko-litewskim traktatem o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy oraz standardami Unii Europejskiej i Rady Europy” – powiedział na zakończenie.

Modlitwę za naród polski i ojczyznę odmówił proboszcz parafii pw. św. Rafała Archanioła w Wilnie, ksiądz Mirosław Grabowski. Następnie przybyłe delegacje złożyły wieńce przed Mauzoleum Matki i Serca Syna. Zabrzmiała też pieśń I Brygady Legionów Polskich, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego – „My, Pierwsza Brygada”, wspólnie odśpiewana przez uczestników uroczystości.

Polacy na Litwie aktywnie obchodzą Święto Niepodległości Polski. Oprócz głównej uroczystości na wileńskiej Rossie, w polskich środowiskach na całej Litwie organizowane są wystawy, koncerty i rozmaite imprezy. Z okazji 11 listopada w każdej polskiej szkole i przedszkolu na Wileńszczyźnie odbywają apele. Przedstawiciele Związku Polaków na Litwie i Akcji Wyborczej Polaków na Litwie składają też kwiaty w miejscach pamięci narodowej na terenach oddziałów ZPL i AWPL.

Źródło: l24.lt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *