Już od jakiegoś czasu studia podyplomowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród osób, które chciałyby zdobyć wiedzę i umiejętności z konkretnej dziedziny. I nic dziwnego, bo na tzw. podyplomówkach często przeważają zajęcia o charakterze praktycznym, a w dodatku absolwent może pochwalić się kolejnym dyplomem ukończenia szkoły wyższej, co może mieć spore znaczenie dla pracodawcy.
Jakie są korzyści nauki na studiach podyplomowych?
Aby móc aplikować na studia podyplomowe, trzeba wcześniej ukończyć naukę w szkole wyższej, a tym samym posiadać tytuł co najmniej licencjata. Sama nauka na studiach podyplomowych trwa zazwyczaj rok i tym samym jest krótsza niż np. na uzupełniających studiach magisterskich II stopnia. To zresztą jeden z powodów rosnącej popularności podyplomówek. Ich skondensowany program pozwala zdobyć wiedzę i umiejętności z danej dziedziny w znacznie krótszym czasie niż na studiach II stopnia.
Inną, ogromną zaletą studiów podyplomowych jest ich praktyczny charakter. Na przykład na Uniwersytecie WSB Merito Opole (dawniej Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu), w zależności od kierunku, słuchacze biorą udział w warsztatach, laboratoriach, analizują case studies, ćwiczą obsługę konkretnych narzędzi i programów. Ponadto kierunki studiów podyplomowych są zazwyczaj tworzone w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy. Absolwenci podyplomówek dysponują zatem wiedzą i umiejętnościami, których pracodawcy poszukują u kandydatów na dane stanowisko.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że spora część pracodawców zwraca uwagę na to, że kandydat zdecydował się na kontynuowanie edukacji w szkole wyższej (zwłaszcza, jeśli zdobył już wcześniej tytuł magistra). To dla zatrudniającego jasny sygnał, że osoba aplikująca na dane stanowisko dba o rozwój swoich kompetencji i zależy jej na zdobywaniu nowych umiejętności. Takie nastawienie jest szczególnie cenione przez pracodawców – i to w każdej branży.
Studia podyplomowe w Opolu: co można studiować
Osoby, które mieszkają w Opolu lub okolicach i chcą podjąć studia podyplomowe, powinny zainteresować się ofertą Uniwersytetu WSB Merito. Uczelnia umożliwia studia m.in. z obszaru administracji, finansów, HR, IT, logistyki, marketingu, nieruchomości czy pedagogiki; dzięki temu większość osób będzie w stanie znaleźć interesujący je kierunek.
Co więcej, studia podyplomowe na Uniwersytecie WSB Merito Opolew to miejsce spotkań praktyków. Wykładowcy są doświadczonymi ekspertami w swoich dziedzinach. Dodatkowo większość zajęć jest prowadzona w formie warsztatów, co pozwala na swobodną wymianę doświadczeń zarówno z wykładowcami, jak i pozostałymi uczestnikami. Część zajęć prowadzona jest też w oparciu o gry biznesowe, a słuchacze mają szansę wykorzystywać zdobytą wiedzę w trakcie licznych symulacji. Z kolei program każdego kierunku jest konstruowany z uwzględnieniem potrzeb pracodawców, co ułatwia późniejsze znalezienie pracy w wybranej branży.
Warto też dodać, że część kierunków studiów podyplomowych w WSB Merito w Opolu jest realizowana w formule online. Dzięki temu naukę na uczelni mogą podjąć również osoby, które mieszkają w innych regionach Polski.