Prowadzenie własnej działalności wiąże się ze stałym opłacaniem składek – obowiązek ten posiada jednak swoje wyjątki. Dowiedz się, kiedy możliwa jest firma bez ZUSu!
Firma bez ZUSu – czy można prowadzić taką działalność?
Chociaż większość przedsiębiorstw zobowiązana jest do płacenia składek, warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach nie trzeba tego robić. Poniżej znajdziesz sposoby na to, jak prowadzić firmę bez zus i to w pełni legalnie. W jakich przypadkach jest to zatem możliwe?
Działalność nierejestrowana
W tym przypadku, według przepisów prawnych, właściciel firmy oficjalnie nie jest przedsiębiorcą. Jest to opcja, na której skorzystać mogą osoby startujące ze swoim biznesem – warto mieć jednak na uwadze, że dla sklepów internetowych nie będzie to opłacalna forma. Działalność nierejestrowana będzie dobrym rozwiązaniem również dla osób, których przychody nie przekraczają kwoty 1400 zł w miesiącu. W takim przypadku, nie ma obowiązku rejestrowania swojej działalności w ZUS, dlatego też jej działalność może funkcjonować jako firma bez zusu.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Można prowadzić działalność gospodarczą i nie płacić składek ZUS, jeżeli zarejestruje się swoją firmę jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku prowadzenia co najmniej dwuosobowej spółki, wspólnicy nie mają obowiązku opłacania składek. Składki ZUS obowiązują jednak nadal wspólników, których udziały przeważają w spółce – dotyczy to dużej dysproporcji. Ponadto, jeżeli jeden ze wspólników nie jest czynnie zaangażowany w prowadzenie spółki, drugi z nich staje się niemal jedynym wspólnikiem, przez co jak w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, zobowiązany jest to uiszczania składek ZUS. Minusem w przypadku tego rodzaju spółki jest brak granicy, która określałaby, kiedy tak naprawdę udziały jednego ze wspólników są uznawane za znacząco większe – warto zatem o tym fakcie pamiętać.
Jest to jednak forma prowadzenia legalnej firmy bez opłacania ZUS, która pozwala sporo zaoszczędzić. Przedsiębiorcy mogą dodatkowo obniżyć koszty jej prowadzenia, decydując się na wirtualne biuro opole, dzięki czemu odchodzą im również koszty związane między innymi z wynajmem oraz eksploatacją lokalu, będącego siedzibą firmy.
Inkubator przedsiębiorczości
Firmy prowadzone w ramach inkubatora przedsiębiorczości również nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, dlatego też przedsiębiorca nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS. Minusem tego rozwiązania jest jednak fakt, że przychody uzyskane z tego tytułu mogą zostać wypłacone wyłącznie po zawarciu umowy o dzieło bądź umowy zlecenia. Prowadzenie działalności w ramach inkubatora przedsiębiorczości jest ponadto krótkotrwałe, gdyż z założenia służy raczej jedynie do przetestowania swojego planu na biznes.