Liderzy organizacji polonijnych dyskutowali o roli Polski i Polonii w nowej, globalnej rzeczywistości

Zastępca Naczelnego

J. Narkiewicz, A. Zapałowski, W. Tomaszewski/Facebook

W sobotę, 9 listopada, w budynku Sejmu RP rozpoczęło się kilkudniowe Światowe Zgromadzenie Liderów Organizacji Polonijnych pod hasłem „Polska i Polonia – razem w nowej globalnej rzeczywistości”. W zgromadzeniu wzięli udział prezesi organizacji polskich i polonijnych. Organizatorem jest Rada Polonii Świata, na czele z jej prezesem Jarosławem Narkiewiczem, który został niedawno wybrany posłem na Sejm Republiki Litewskiej z akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin. W wydarzeniu bierze także udział europoseł z Wileńszczyzny i prezes Związku Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski, a także przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów Rzeczypospolitej Polskiej, poseł na Sejm RP prof. Andrzej Zapałowski.

Foto za: „Wspólnota Polska”

Nowa globalna rzeczywistość wymaga nowego podejścia do Polonii i Polaków za granicą. Jestem przekonana, że to spotkanie będzie okazją do ożywionych dyskusji na ten temat, a Senat RP przyniesie wiele cennych informacji. Takie spotkania wzmacniają naszą wspólnotę i budują poczucie jedności. Senat, jako opiekun Polonii i Polaków za granicą, jest naturalnym partnerem otwartym na państwa głos, pomysły i zaangażowanie. Bardzo liczę na współpracę z waszymi organizacjami”

– napisała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska w liście do zgromadzonych, który odczytał koordynator ds. Polonii i Polaków za granicą Robert Tyszkiewicz.

Wśród zapowiedzianych tematów, które zostaną poruszone w trakcie spotkania znalazły się m.in. takie jak: „Światowa wspólnota dla Polski i Polonii”, „Wspólnota 60 milionów – Konstytucja, ustawy polonijne, obywatelskie prawa i obowiązki”, „Sytuacja organizacji i mniejszości polskich w państwach ościennych”, „Emigracja czy powroty”, „Sprzymierzeńcy tożsamości narodowej – harcerstwo, folklor, sport i turystyka”, „Sport polonijny – kibicujemy i uprawiamy”, „Polonijna aktywność młodzieży”, „Polonijna miłość do folkloru”, „Przyszłość oświaty polonijnej, jej blaski i cienie”, „Polskość, miejsca pamięci i trudna historia – przekaz międzypokoleniowy”.

Po południu polonijny senat przeniesie się do Domu Polonii w Pułtusku, gdzie obrady będą kontynuowane.

Na podst. wspolnotapolska.org.pl/L24.lt

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *