ZChR: Kpiny! MFW rekomenduje podniesienie wieku emerytalnego w Polsce

Zastępca Naczelnego

Monika Socha-Czyż (ZChR)/X.com

„Rekomendujemy podwyższenie minimalnego wieku emerytalnego w Polsce” – to zalecenie MFW. – Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie powinien mieszać się w politykę społeczną danego państwa. To kpiny! Podniesienie w Polsce wieku emerytalnego staje się tematem publicznej debaty, gdy akurat rządzi środowisko Platformy Obywatelskiej. To Polacy powinni decydować o swojej emeryturze, a zatem terminie przejścia na to świadczenie – zatem i jej przyszłej wysokości. Wiemy, że niektórzy chcą, aby Polacy pracowali aż do śmierci, ale to naprawdę nie średniowiecze. Wiek emerytalny powinien zostać w naszym kraju utrzymany – powiedziała Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Monika Socha-Czyż, sekretarz generalny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Jan Kees Martijn, szef misji MFW do Polski wskazuje, że w Polsce należy zwrócić uwagę na „kwestię podaży pracy, która maleje w związku ze starzeniem się ludności”.

Żeby ograniczyć to zjawisko, trzeba dążyć do zwiększenia stopy aktywności zawodowej, szczególnie wśród osób starszych i kobiet. Chodzi o to, aby umożliwić pracę tym kobietom, które są bierne zawodowo z powodu opieki na dziećmi lub osobami starszymi. Drugą kwestią jest wspieranie pracowników w zwiększaniu kwalifikacji przez cały okres trwania ich karier, który się będzie wydłużał. Chodzi o to, żeby podtrzymać wysoką jakość kapitału ludzkiego. Na koniec warto podkreślić korzyści z otwartości na imigrację. Dobrze zintegrowani imigranci uzupełniają luki w podaży na rynku pracy, przyczyniając się do wyższego wzrostu gospodarczego”

– przekonuje.

Martijn stwierdza, że „efektywny wiek emerytalny można próbować podwyższać zachętami finansowymi”.

Przykładowo, można pomyśleć o tym, aby zmodyfikować 13. i 14. emerytury tak, aby wyeliminować zachęty do wyjścia z rynku pracy. Ale takie zachęty mają sens tylko wtedy, gdy idą w parze z działaniami, które ułatwiają ludziom dłuższą pracę, np. większą dostępnością pracy w niepełnym wymiarze czasu”

– wskazał w rozmowie z money.pl.

Poza tym rekomendujemy podwyższenie minimalnego wieku emerytalnego w Polsce, w szczególności zrównanie go dla kobiet i mężczyzn, a następnie powiązanie z oczekiwaną długością życia”

– dodał Geoff Gottlieb, dyrektor Biura Regionalnego MFW w Warszawie.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *