Monika Socha-Czyż (ZChR): Jachira może sobie wystawić ołtarzyk z portretem Lenina w domu, a nie decydować o wolności religijnej

Zastępca Naczelnego

Monika Socha-Czyż (ZChR), Klaudia Jachira/X.com

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Klaudia Jachira chciałaby usunięcia krzyża z sali plenarnej Sejmu. Podkreśla, że dzięki temu „dogonilibyśmy Europę”. – Prawo powinno jasno wskazywać, że w instytucjach publicznych nie może być symboli religijnych – oznajmiła Jachira i zapowiada zainicjowanie rozmów na ten temat. – Pani Jachira może sobie wystawić ołtarzyk z portretem Lenina w domu, a nie decydować o wolności religijnej. Po zarządzeniu Rafała Trzaskowskiego wyrugowania z warszawskich urzędów symbolu krzyża Polska została skompromitowana nawet w USA. Elon Musk skomentował dosadnie tego typu inicjatywy, cytuję: „Kopiują głupie rzeczy z Ameryki. Ale wstyd”. Zatem Jachira „chce gonić Europę”? Proponuję, aby zwróciła się do Systemu Rezerwy Federalnej z inicjatywą „dogonienia Europy” w jej rozumieniu, a zatem poprzez usuniecie z banknotów emitowanych w USA dewizy „in God we trust”. Warto dodać, że ta dewiza jest od 1956 dewizą Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, ale także Nikaragui i stanu Floryda. Więcej, niechaj pani Jachira w ramach protestu nie inwestuje nigdy w amerykańską walutę z tego typu dewizą na banknotach lub monetach oraz nie odwiedza USA, bo tam obywatele „pokładają nadzieję w Bogu”. Za to śmiało może jechać do Rosji odwiedzić mumię Lenina w Moskwie. Tam w jego mauzoleum nie ma symbolu, z którym tak walczy w Sejmie RP. – ironizuje w rozmowie z Niezależną Gazetą Obywatelską Monika Socha-Czyż, sekretarz generalny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Zarządzenie Trzaskowskiego nielegalne?

Za X.com

W poniedziałek na zarządzenie [Rafała Trzaskowskiego – przyp. NGO] zareagował prezes Instytutu Ordo Iuris, adw. Jerzy Kwaśniewski. W artykule zamieszczonym na stronie fundacji poinformował, iż prawnicy Instytutu „w ekspresowym tempie przygotowali zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 kodeksu karnego – nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego”.

Kwaśniewski stwierdził, że „zarządzenie Trzaskowskiego jest oczywistym nadużyciem kompetencji prezydenta miasta oraz prowadzi do naruszenia przepisów Konstytucji RP, która w art. 53 zapewnia każdemu wolność sumienia i religii, obejmującej także prawo do publicznego uzewnętrzniania własnej religii w różnych formach”.

Jak podkreślił, konstytucja stanowi jednoznacznie, że wszelkie ograniczenia prawa do uzewnętrzniania własnej religii mogą być wprowadzane „jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne (…)”. – Zarządzenie Rafała Trzaskowskiego nie jest ustawą i nie spełnia konstytucyjnych warunków ograniczania wolności wyznania — uważa prezes Ordo Iuris.”

– podaje portal rp.pl.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *