Radny ZChR: To skandal i to musi się zmienić! Koszt wody i ścieków w Baniach Mazurskich wyższy od cen w wielkich miastach!

Zastępca Naczelnego

Zdjęcie ilustracyjne/groundwatergovernance.org

– Wody Polskie są molochem, który nie jest w stanie realizować postawionych przed nim zadań – powiedział w grudniu portalowi money.pl  Dariusz Klimczak, minister infrastruktury z Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Na stole są różne rozwiązania, także „opcja atomowa”, czyli likwidacja Wód Polskich. Ta instytucja nie sprawdziła się. Koalicja Obywatelska skłania się także ku takiemu rozwiązaniu – zdradził w rozmowie z money.pl ważny polityk nowej koalicji. – Przytoczę za Portalem Samorządowym stawki za wodę w dużych polskich miastach. W Krakowie za wodę i ścieki dla gospodarstw domowych płaci się obecnie (od grudnia 2022 roku) 12,33 zł, we Wrocławiu to 11,80. W Radomiu w 2023 roku 1 m sześc. wody i 1 m sześc. odprowadzonych ścieków kosztują obecnie 11,36 zł, w Gdyni 10,93 zł. W Rzeszowie za wodę i ścieki płaci się 10,40 zł, w Lublinie 9,77, w Toruniu 9,72 zł. Stawkę zamykają Łódź z praktycznie niezmienną od 2018 roku ceną 8,83 zł i Białystok z 8,20 zł. Tymczasem od września 2021 roku w Baniach Mazurskich w powiecie gołdapskim za 1 m sześc. wody i 1 m sześc. odprowadzonych ścieków mieszkańcy płacą aż 13,10 złotych netto. Zatwierdzona taryfa przewiduje tutaj kwotę 16,43 złotego, ale nasza gmina dopłaca do 1 m. sześc. 6,48 zł. To skandal i to musi się zmienić. W tej sprawie złożyłem interpelację radnego. Czekam na udzielenie odpowiedzi. – mówi w rozmowie z Niezależną Gazetą Obywatelską Paweł Czyż, radny Bań Mazurskich i rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Wójt Bań Mazurskich Łukasz Kuliś zawarł 31.12.2020 roku z firmą „Optima” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością umowę 23/2020 z dnia 31.12.2020 roku dotyczącą oddania tej spółce w dzierżawę sieci wodno-kanalizacyjnej wraz z urządzeniami  oraz obiektami infrastruktury technicznej. Z zapisu art. 9.1. w/wym. umowy wynika, że Gmina z tytułu dzierżawy uzyskuje czynsz w wysokości 14760 PLN brutto. Zgodnie z art. 3.1. i 3.2. umowy dochody dzierżawcy stanowią należności z tytułu dostarczania wody i odprowadzenia ścieków. Można przyjąć, że w Gminie Banie Mazurskie mieszka 3750 osób. Ryczałtowo ponoszą oni miesięcznie koszt dostawy 3 m3 wody i odprowadzenia ścieków po około 16 PLN za metr. To stanowi około 1 800 000 PLN miesięcznie i 2 160 000 PLN rocznie. Gmina dopłaca również do zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzenia ścieków pokaźną roczną kwotę. Jeśli przyjąć różnice miedzy czynszem dzierżawnym w ujęciu rocznym, tj. 177 120 PLN a dochodem rocznym Optimy brutto, to prywatna firma uzyskuje przychód na poziomie 1 622 880 PLN – nie licząc dopłaty.”

– czytamy w uzasadnieniu interpelacji radnego ZChR.

W moim przekonaniu, ewentualna likwidacja Wód Polskich spowoduje niebotyczne podwyżki. Dzierżawiąca infrastrukturę w Baniach Mazurskich firma już wniosła o zmianę taryfy. Obecna cena obowiązuje do sierpnia 2024 roku. Czeka nas zatem podwyżka, o której nie chce publicznie mówić wójt Bań Mazurskich Łukasz Kuliś liczący na reelekcję w wyborach 7 kwietnia. Mieszkańcy powinni go zapytać dlaczego w wielkich miastach, gdzie koszty pracy są wyższe niż w powiecie gołdapskim, można utrzymywać cenę 1 m sześc. wody i 1 m sześc. odprowadzonych ścieków znacznie poniżej 10 złotych, a w Baniach Mazurskich to 13,10 złotych pomimo dopłaty. To proste pytanie.”

– konkluduje w rozmowie z NGO Paweł Czyż z ZChR.

 

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *