Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, który w piątek był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia, został zapytany o polsko-czeskie relacje. "Prezydent Pavel wczoraj na konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim powiedział, że stosunki polsko-czeskie są najlepsze w historii i myślę, że tak w rzeczywistości jest" - odpowiedział prezydencki minister. - Wybór Petra Pavla na prezydenta Czech to wzmocnienie niemieckiej wizji Europy. Petr Pavel jest zwolennikiem budowania superpaństwa unijnego. Mam nadzieję, że może za namową Polski stanie się orędownikiem budowania silnego układu państw w Europie Środkowo-Wschodniej – mówił prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski, historyk i politolog, analizując 9 marca w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja poglądy i życiorys nowego prezydenta Czech.
Czytaj więcej...ZChR o deklaracjach Tuska w Katowicach: Groźny język separatystów z RAŚ. „Stara miłość nie rdzewieje”
1- Zamiast groźnych separatystycznych propozycji Tuska godzących w unitarność, tzn. jednolitość Polski, Śląsk potrzebuje powrotu do wydobycia węgla jako najtańszego źródła energii dla Polaków. Śląsk potrzebuje inwestycji w szerokie stosowanie zgazowania węgla. Dzisiejsza narracja Tuska wspiera agresywny rewizjonizm niemiecki realizowany od lat przez ziomkostwa niemieckie, a dzisiaj przez prorosyjską "Alternatywę dla Niemiec". To pokłosie niedawnych wspólnych rządów w województwie śląskim PO i Ruchu Autonomii Śląska. "Stara miłość nie rdzewieje" - mówi nam sekretarz generalny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, radna Sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji, Monika Socha-Czyż. - Jedną z pierwszych decyzji po wygraniu wyborów będzie przeniesienie ministerstwa przemysłu na Śląsk - zapowiedział przewodniczący PO Donald Tusk w Katowicach w trakcie wyjazdowego posiedzenia klubu Platformy Obywatelskiej. - Donald Tusk jest zwolennikiem niemieckiej koncepcji Europy. Przenoszenie urzędów centralnych poza Warszawę wspiera rozluźnianie więzi i jest zgodne z koncepcją superpaństwa europejskiego jako luźnej współpracy regionów. ZChR za to optuje za Europą Ojczyzn. Dlatego zamiast podziałów należy wspierać łączenie. Dlatego można się zastanowić nad połączeniem województwa śląskiego z opolskim, co byłoby wzmocnieniem gospodarczym i ma historyczne uzasadnienie. Tusk zatem oferuje nowe rozbicie dzielnicowe. Rozumiemy, że Tusk zaproponuje przeniesienie ministerstwa rolnictwa na Podlasie. Polityka Tuska to emanacja powiedzenia: "dla każdego coś dobrego" - komentuje w rozmowie z NGO Monika Socha-Czyż. - Chcemy wydobywać polski węgiel, nie jest to w konflikcie z ideą transformacji energetycznej - powiedział w Katowicach Tusk. - W ustach Tuska to deklaracja taka, jak ośrodek kosmiczny na Podkarpaciu - ironizuje działaczka ZChR.
Czytaj więcej...Wyborom na Litwie będą przyglądać się międzynarodowi obserwatorzy z Polski
Na Litwie odbywają się wybory samorządowe. Niestety mamy do czynienia z naruszeniami prawa wyborczego i stronniczych, a nawet dyskryminacyjnych decyzji niektórych komisji wyborczych. Problem był już poruszony przez posła na Sejm Republiki Litewskiej Czesława Olszewskiego podczas konferencji prasowej, na której był szeroko omawiany wątek bezprawnego angażowania się i prób wpłynięcia na procesy polityczne w kraju przez litewskiego, publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego LRT. Natomiast likwidacja dwóch z czterech punktów wyborczych w głosowaniu przedterminowym w rejonie wileńskim ogranicza i utrudnia prawa wyborców do oddania głosu, co sztucznie zaniża aktywność. Kolejną kwestią są dyskryminujące decyzje Głównej Komisji Wyborczej, która w 60 samorządach na przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej nie mianowała ani jednego przedstawiciela AWPL-ZChR, chociaż partia w poprzednich wyborach miała 3-4 prezesów w komisjach wyborczych. W związku z powyższymi przykładami stronniczości, a nawet naruszeniami prawa, podczas wyborów na Litwie będą gościli międzynarodowi obserwatorzy z Polski.