Archiwum

Archiwum dla 14/01/2023

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski o nowelizacji ustawy o SN: Sejm przyjął akt bezwarunkowej kapitulacji

Zastępca Naczelnego

Sejm przyjął akt bezwarunkowej kapitulacji - tak skomentował prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski na Twitterze piątkową nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która według autorów ma wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy z KPO. Ustawa trafi do prac w Senacie. Za projektem noweli zagłosowali w piątek niemal wszyscy posłowie PiS. Przeciwko był koalicjant PiS – Solidarna Polska, a także Konfederacja i Polska 2050. Posłowie KO, Lewicy i KP-PSL w zdecydowanej większości wstrzymali się od głosu. - Apeluję do marszałka Senatu, by nie zwlekać, tylko jak najszybciej zwołać posiedzenie Senatu. Najlepiej byłoby, gdyby Senat przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym bez poprawek – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem pierwsze pieniądze z KPO mogłyby trafić do Polski w trzecim lub czwartym kwartale tego roku. - Będziemy podejmować wszystkie możliwe działania, by rozwiązania ustawy o SN nie weszły w życie, bo uważamy, że polityka prowadzona pod „szantażem ze strony Brukseli czy Berlina” musi się dla Polski i dla Polaków źle skończyć - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Powiedzmy wprost, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym w sporze z Komisją Europejską niczego de facto nie zmienia. W naszym przekonaniu zostaną przedstawione Polsce kolejne warunki wypłaty środków. Brukselscy urzędnicy zapewne nakażą Polsce dopuszczenie aborcji na życzenie oraz umożliwienie legalizowania małżeństw jednopłciowych. Zatem, gdy już Polska ugnie się przed licznymi kamieniami młyńskimi, to na koniec pozostawi się kwestie światopoglądowe. W opinii ZChR, Polsce zostanie też postawiony dodatkowy warunek - rezygnacja z tzw. "Protokołu brytyjskiego". Protokół nr 30 został dołączony do Traktatu z Lizbony. To dokument będący klauzulą opt-out dotyczącą ograniczenia stosowania całości przepisów Karty Praw Podstawowych dla obywateli Wielkiej Brytanii i Polski. Czy wówczas PiS stanie na wysokości zadania? - pyta w rozmowie nami prezes ZChR dr Bogusław Rogalski.

Czytaj więcej...

TSUE broni środowiska LGBT ws. byłego dziennikarza TVP: ”Orientacja seksualna nie może być podstawą odmowy zawarcia umowy o zatrudnieniu”

Zastępca Naczelnego 1

Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu stanął w obronie byłego dziennikarza TVP, któremu nie przedłużono umowy z Telewizją Polską (nie był on zatrudniony na umowę o pracę). Mężczyzna, wraz ze swoim partnerem, w czasie, gdy pracował dla publicznego nadawcy, wystąpił wspólnie ze swoim partnerem w nagraniu „świątecznego” teledysku, który promował mniejszość LGBT. Sprawą ponownie zajmie się teraz polski sąd, ale sygnał sędziów TSUE dla tęczowej społeczności w Polsce jest jasny: macie w nas swoich obrońców.

Czytaj więcej...

Abp Gänswein ma do 1 lutego opuścić dom, w którym mieszkał z Benedyktem XVI. Niemieckie media: Decyzję podjął papież Franciszek

Zastępca Naczelnego

Wieloletni osobisty sekretarz Benedykta XVI arcybiskup Georg Gänswein musi do 1 lutego opuścić dawny budynek klasztorny Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, w którym przez prawie 10 ostatnich lat mieszkał z emerytowanym papieżem - taką decyzję, według niemieckiej prasy, podjął papież Franciszek. O tym postanowieniu papieża pisze m.in. „Die Zeit”.

Czytaj więcej...