Wąski, nierzucający się w oczy, a może tak szeroki, by mógł pełnić funkcję biurka? Parapety są dziś tak różnorodne, że można wymyślić dla nich dziesiątki ról. Warto przemyśleć koncepcję ich wykorzystania jak najwcześniej, ponieważ montuje się je już na etapie tynkowania ścian. Im szybciej zaprojektujemy aranżację, tym lepiej. A jak dobrać je do charakteru pomieszczenia?
Kiedyś sugerowano się wyłącznie kolorem okna i ścian. Od tamtej pory w aranżacji wnętrz wiele się jednak zmieniło. Dzisiaj kolorystyka to niejedyne kryterium, jakim sugerują się projektanci, dobierając parapety wewnętrzne. Można to zauważyć nie tylko przeglądając katalogi wnętrzarskie, ale też udając się do modnych restauracji czy nowoczesnych apartamentowców. Czym wobec tego kierować się, wybierając parapet? Na jakie cechy zwrócić szczególną uwagę? Czy warto wykorzystać go w niecodzienny sposób?
Biurko czy siedzisko? Funkcje parapetów wewnętrznych
Wydawać by się mogło, że parapet nie odgrywa w pomieszczeniu ważnej roli. Po prostu w nim jest i nie rzuca się w oczy. Z reguły wąski i jednolity, nie jest zbyt wdzięcznym elementem do tworzenia ciekawych aranżacji. W rzeczywistości jednak wszystko zależy od funkcji, jaką ma pełnić. A tych może być sporo. Do podstawowych zadań parapetów należą ochrona ściany przed wilgocią, gdy okno pozostanie otwarte w czasie deszczu, oraz kierowanie rozgrzanego powietrza do pomieszczenia.
Ważne są kształt i rozmiar parapetu. Wąski model w kolorze ścian lub okna optycznie powiększy przestrzeń. Głęboki może z kolei pełnić rolę biurka do pracy – rozwiązanie to jest szczególnie popularne w nowoczesnych kawalerkach, gdzie każdy centymetr sześcienny ma ogromne znaczenie. Można też wykorzystać go jako półkę na książki lub kwiaty.
Parapet w kuchni często jest zastępowany przez blat – pozwala to zachować spójność w pomieszczeniu i zdecydowanie powiększa przestrzeń roboczą. Z kolei niski i głęboki model, po wyłożeniu miękkimi poduszkami, świetnie sprawdzi się w roli siedziska. To pomysł wykorzystywany najczęściej w niewielkich pomieszczeniach: biblioteczkach, gabinetach, garderobach, modnych kawalerkach lub pokojach nastolatków.
Im szybciej, tym lepiej!
Jeśli zamierzasz wykorzystać parapet w niecodzienny sposób, postaraj się jak najszybciej przygotować projekt aranżacji. Dlaczego to takie ważne? Bo tego typu konstrukcje wymagają zwykle zastosowania większych lub inaczej zbudowanych okien. Ponadto montuje się je zazwyczaj niżej niż te o tradycyjnym przeznaczeniu. Odpowiednio wcześnie przygotowany projekt architektoniczny pozwoli rozsądnie zorganizować przestrzeń i uniknąć wielu błędów.
Parapet, w zależności od swojej formy, rozmiaru, koloru, użytego materiału czy stopnia ekspozycji, może zupełnie odmienić charakter wnętrza. Dobór atrakcyjnego produktu to w dużej mierze kwestia pomysłowości i znajomości najnowszych trendów – to na nich skupiamy się w tym artykule.
Parapet pasujący do okna?
Aby wybrać idealny parapet wewnętrzny, najpierw zastanów się nad jego rolą w pomieszczeniu, a następnie nad takimi kwestiami jak trwałość, sposób pielęgnacji, cena i estetyka. Jeśli model ma pełnić standardowe funkcje, nie może dominować – powinien raczej wpisywać się w panujący wystrój, wprowadzając do niego spójność i harmonię. Najbezpieczniej jest dobrać parapet do koloru okna. Bogatą ofertę nowoczesnych okien, wykonanych z najwyższej jakości materiałów, oferuje Kapica. To firma, która zajmuje się stolarką okienną od 90 lat, dlatego możesz mieć pewność, że dostarczy Ci najlepsze rozwiązania.
Jakie parapety wewnętrzne do białych okien?
Jeśli zdecydujesz się na białe okna, dobierz do nich biały parapet – np. wykonany z PVC. Modele takie są tanie i odporne na uszkodzenia. Możesz też zdecydować się na inny materiał (np. drewno lub stal), pomalowany na biało, bądź na jasny kamień (np. marmur). Biel optycznie rozświetla pomieszczenie i nadaje się do zdecydowanej większości wnętrz, niezależnie od panującej w nich aranżacji. Możesz też dobrać kolor parapetu do żaluzji.
Jakie parapety wewnętrzne do ciemnych okien?
Do ciemnych okien warto dobrać parapet w takim samym (lub zbliżonym) odcieniu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że do wnętrza będzie wtedy dostawać się mniej światła, a wnęka okienna stanie się nieco zaciemniona. By tego uniknąć, dobierz parapet do koloru ścian w danym pomieszczeniu. Jeśli zatem masz ciemnobrązowe okna i beżowe ściany, możesz zdecydować się na marmur w odcieniach beżu, o delikatnej fakturze, który będzie dobrze odbijał światło i nie zaciemni wnęki okiennej.
Jakie parapety wewnętrzne do okien złoty dąb?
Jeśli wybierzesz okna w kolorze „złoty dąb”, zdecyduj się na drewniany parapet, kolorystycznie zbliżony do okna. Możesz też wybrać płytę drewnopodobną lub tworzywo sztuczne, które imituje drewno. Dzięki temu zachowasz spójność we wnęce okiennej. Podczas dobierania parapetu do okna należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden element – standard wykończenia. Do eleganckich, drewnianych okien nie zawsze będzie pasował model wykonany z PVC. Do plastikowych okien nie nadają się z kolei dekoracyjne parapety, stworzone z myślą rozwiązaniach wysokobudżetowych.
Podsumowanie
Jak widać, dobór parapetów warunkowany jest nie tylko przez kolorystykę okna, ale też materiał jego wykonania, standard wykończenia, aranżację wnętrza oraz kolor ściany. Jeśli zależy Ci na nowoczesnych i niezawodnych oknach, idealnie dopasowanych do wnętrza, koniecznie poznaj ofertę firmy Kapica.
Ogromny wybór materiałów, kształtów i odcieni pozwala dopasować parapet do każdego stylu. Dzięki temu może on realnie wpływać na aranżację wnętrza, a nawet być jej kluczowym elementem. W zależności od tego, czy umieścisz na nim kwiaty, zdjęcia, puchary sportowe czy książki, nada Twojemu wnętrzu dokładnie taki charakter, na jakim Ci zależy.