Biblijna sensacja. Badacze wskazali możliwe miejsce narodzin św. Piotra

Zastępca Naczelnego

Foto za www.elarajexcavations.com

To może być biblijna sensacja. Archeolodzy twierdzą, że odkryli możliwe miejsce narodzin św. Piotra. Wszystko dzięki 1500-letniej mozaice z modlitwą do niego, którą znaleziono w biblijnym mieście Betsaida w północnym Izraelu. Mozaika znajduje się w ruinach kościoła z I wieku. Świątynia miała powstać w miejscu, gdzie znajdował się dom Piotra Apostoła.

Badania w Izraelu trwają od 2016 roku. Prowadzi je prof. Steven Notley z Nyack College wraz z grupą archeologów z projektu El Araj Expedition. Na mozaikę archeolodzy natrafili w 2021 roku. Sporo czasu zajęło ostrożne oczyszczenie jej z warstw mułu. Mozaika skrywała inskrypcję. Zespół archeologów właśnie przetłumaczył odkryty tekst. To modlitwa w starożytnej grece z dedykacją i prośbą o wstawiennictwo do Piotra Apostoła. Napis jest większą częścią mozaikowej podłogi w zakrystii świątyni. Mozaika jest częściowo ozdobiona kwiatowymi wzorami.

Badacze podekscytowani

Napis dedykowany św. Piotrowi ma być dowodem na to, że w miejscu narodzin apostoła wybudowano świątynię. Mozaikowa podłoga znajduje się w pozostałościach tego, co archeolodzy uważają za bizantyjski Kościół Apostołów. Badacze uważają, że budowla mogła powstać tuż nad domem św. Piotra i jego brata Andrzeja.

Teoria zespołu archeologów, że budynek to Kościół Apostołów, pokrywa się z zapiskami o świątyni z epoki bizantyjskiej, którą w VIII w. opisał Willibald, niemiecki biskup. W 724 roku odbył on pielgrzymkę do świętych miejsc nad Jeziorem Galilejskim. Napisał wtedy o „udaniu się do Betsaidy, miejsca zamieszkania Piotra i Andrzeja, gdzie obecnie znajduje się kościół w miejscu ich domu”.

Koniec spekulacji?

Odkrycie może zakończyć wieloletnie spekulacje na temat miejsca narodzin św. Piotra – czy jest to Kafarnaum czy Betsaida. Obie lokalizacje położone są na północnym brzegu Jeziora Galilejskiego, ale Kafaranaum po zachodniej, a Betsaida po wschodniej stronie.

Sama Biblia jest niespójna przy omawianiu miejsca narodzin Piotra Apostoła. W Ewangelii wg św. Jana wspomniano, że „Filip, podobnie jak Andrzej i Piotr, pochodził z miasta Betsaida”. Z kolei w Ewangelii wg św. Mateusza napisano, że Jezus pierwszy raz spotkał Piotra i Andrzeja w Kafarnaum, co sugeruje, że to stamtąd mogli pochodzić bracia.

Źródło: Wirtualna Polska/Mieszko Rozpędowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.