Opole, czyli największe miasto w województwie opolskim, to dynamicznie rozwijający się ośrodek słynący przede wszystkim z Festiwalu Piosenki Polskiej, który odbywa się tam od kilkudziesięciu lat. Oprócz tego, Opole jest także dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym, naukowym i rekreacyjnym. Nie ma zatem się co dziwić, że zainteresowanie mieszkaniami w stolicy województwa opolskiego plasuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Jak wygląda aktualna sytuacja na rynku pierwotnym w Opolu? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.
Opole – charakterystyka miasta
Opole to miasto o powierzchni wynoszącej 96,55 km 2, które jest zamieszkiwane przez ponad 100 tysięcy osób. Do dzielnic tego miasta należą m.in. Grotowice, Kolonia Gosławicka, Malina, Nowa Wieś Królewska, Bierkowice, Groszowice, Wójtowa Wieś, Wyspa Bolko czy Zakrzów.
Zabudowę mieszkaniową bez trudu znajdziemy w każdym zakątku w miasta – zarówno w centrum jak i na jego peryferiach. Wiele nowych inwestycji deweloperskich powstało w ostatnim czasie na dzielnicy Malina.
Opole jest miastem, którego mieszkańcy mają bardzo szeroki dostęp do różnego rodzaju usług. Działają tu rozmaite galerie handlowe, restauracje i kawiarnie, teatry, kina, ZOO i wiele innych miejsc zapewniających rozrywkę na wysokim poziomie. Miasto słynie także z dobrej oferty edukacyjnej – funkcjonują tu zarówno szkoły podstawowe i średnie jak i szkoły wyższe.
Pod względem sektora przedsiębiorstw najwięcej działa w tym mieście firm z branży spożywczej, budowlanej i chemicznej. Dynamicznie rozwija się także przemysł metalowy, meblarski oraz cementowo-wapienniczy. Oznacza to, że osoby mieszkające w Opolu nie powinny mieć trudności ze znalezieniem zatrudnienia.
Rynek nieruchomości w Opolu
Mimo iż w Opolu nie ma wyjątkowo dużej liczby gruntów pod zabudowę mieszkaniową, to w dalszym ciągu realizowane są w tym mieście rozmaite inwestycje. Deweloperzy cyklicznie oddają do dyspozycji kolejne mieszkania w zróżnicowanym standardzie i metrażu, dlatego każda osoba zainteresowana znalezieniem swojego lokum w stolicy województwa opolskiego nie powinna mieć z tym większych trudności. Najświeższe ogłoszenia mieszkań z rynku pierwotnego w Opolu można znaleźć na przykład na portalu https://www.morizon.pl/mieszkania/rynek-pierwotny/opole/.
Nowe inwestycje są realizowane zarówno w centrum miasta jak i na obrzeżach. Tym samym zarówno osoby, które nie lubią miejskiego zgiełku jak i ci, którzy cenią sobie wysoką dostępność wszystkich usług będą usatysfakcjonowani.
Ceny nowych mieszkań w Opolu
Mimo iż Opole jest stolicą województwa, to ceny mieszkań nie są tutaj równie wysokie jak w największych ośrodkach miejskich w Polsce, takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań czy Gdańsk. Jak wynika z danych opublikowanych przez portal rynekpierwotny.pl, średnia cena nieruchomości w tym mieście wynosi obecnie 6 200 zł/m2. Nie jest ona wygórowana biorąc pod uwagę stawki obowiązujące w innych polskich miastach.
Na cenę mieszkań w Opolu wpływa metraż oraz lokalizacja. Najdroższa jest dzielnica Kolonia Gosławicka, a dalej w kolejności znajdują się Grudzice. W dzielnicach zlokalizowanych na obrzeżach miasta ceny są z kolei znacznie niższe.
Jednym z portali godnych polecenia, na którym każdego dnia publikowane są dziesiątki ogłoszeń z nowymi mieszkaniami w Opolu, jest https://gratka.pl/nieruchomosci/mieszkania/opole/pierwotny. Osoby zamierzające zakupić nieruchomość na rynku pierwotnym w Opolu w najbliższym czasie z pewnością powinny zapoznać się z zamieszczonymi tam ogłoszeniami.