Aby w pełni zrozumieć czym jest cukrzyca należy zrozumieć jak działa trzustka w ludzkim organizmie. Ponieważ to ona jest odpowiedzialna za produkcję insuliny, która jest bardzo ważnym hormonem biorącym udział w przemianach energetycznych tłuszczów, białek i węglowodanów. Proces ten potocznie jest zwany metabolizmem, a każde upośledzenie wytwarzania nadmiaru insuliny, lub wytwarzania zbyt małej ilości prowadzi do choroby zwanej cukrzycą. Istotną rolę w tym schorzeniu odgrywa dieta cukrzycowa i produkty jakie w niej używamy.
Czym się kierować przy diecie dla cukrzycy typu1?
Cukrzyca typu 1 jest opisana jako niewydolność trzustki do produkcji insuliny, lub produkuje ją w znikomych ilościach. W przypadku zdiagnozowania cukrzycy typu 1 powinniśmy się kierować wytycznymi, które będą skutkować i przeciwdziałać nagłym i niekontrolowanym skokom poziomu cukru we krwi. Cukrzyca typu 1 jest najczęściej diagnozowana u młodzieży, i dzieci, dlatego jest bardzo ważne, aby dietę dopasować do rozwijającego się organizmu, ale także dietę która będzie przeciwdziałać skutkom cukrzycy. Dieta powinna być ustalana z dietetykiem, oraz diabetologiem, którzy określą ilość i wartość kaloryczną składników, wyeliminują węglowodany proste występujące w produktach z wysoką zawartością cukru, białym pieczywie oraz napojach słodzonych.
Zalecenia przy zdiagnozowanej cukrzycy typu 2
Cukrzyca typu 2 występuje najczęściej w wyniku zaniedbań żywieniowych, otyłości, i niezdrowego trybu życia. Zaleca się aby ograniczyć ilość kalorii, zmniejszyć wielkość porcji i ustalić regularne godziny spożywania posiłków. Cukry proste i węglowodany warto zastąpić produktami pełnoziarnistymi, używać tłuszczy prostych takich jak oliwa z oliwek, a mięso zastąpić rybami. Do owoców należy podchodzić ostrożnie gdyż mają one wysoki poziom zawartości cukru, i przed spożyciem warto skontrolować ich wysokość w danym owocu. Natomiast warzywa można spożywać bez ograniczeń, ale zaleca się aby poddawać je jak najkrótszej obróbce termicznej czyli gotować bardzo krótko. Zaleca się, aby unikać przyrządzanie produktów przez smażenie, czy duszenie w zawiesistych sosach. Warto zmienić technikę gotowania na bardziej przyjazną na parze, lub w nieosolonej wodzie. Z diety powinny być eliminowane produkty o wysokim indeksie glikemicznym, gdyż są ona szybciej trawione i mogą być przyczyną nagłych skoków poziomu cukru we krwi.
Cukrzyca typu 3
Najmniej powszechną i rozpoznawalną cukrzycą, jest cukrzyca typu 3 potocznie zwaną cukrzycą wtórną i określaną jako skutek przebytych chorób, lub uszkodzeń trzustki. Celem zastosowanej diety jest, jak w każdym z typów cukrzycy, obniżenie poziomu cukru we krwi. Czyli eliminacja produktów wysoko przetworzonych zawierających duże ilości węglowodanów i cukrów na rzecz produktów z niskim wskaźnikiem glikemicznym. Warto odnotować że w przypadku zdiagnozowania cukrzycy typu 3 spowodowanej uszkodzeniem trzustki przez używki takie jak alkohol lub leki, należy z nich bezwzględnie zrezygnować. Istotnym elementem łączącym wszystkie typy cukrzycy jest połączenie zmiany nawyków żywieniowych z aktywnością fizyczna.