Eurodeputowany Waldemar Tomaszewski w Radio Maryja: Walczymy o swoją tożsamość, bo jesteśmy Polakami i chcemy takimi pozostać

Zastępca Naczelnego

Prezydent RP Andrzej Duda i eurodeputowany Waldemar Tomaszewski /awpl.lt

Część Polaków mieszkających poza granicami w ogóle nie jest Polonią. Takim przykładem są Polacy mieszkający na Litwie. Oni nigdy z Polski nie wyjechali, ale poprzez zmiany granic, to Polska po prostu wyjechała stąd. Zawsze żyliśmy u siebie – powiedział Waldemar Tomaszewski, poseł do Parlamentu Europejskiego, lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Waldemar Tomaszewski wskazał, że Polacy mieszkający na Litwie borykają się z problemem nauczania dzieci w polskich szkołach w tym kraju. Jednak -jak zaznaczył – Polacy zamieszkujące te tereny odnoszą również wiele sukcesów.

Jesteśmy dobrze zorganizowani. Mamy swoje organizacje. Taką sztandarową, najważniejszą jest Związek Polaków na Litwie. (…) Mamy swoich przedstawicieli w samorządach i w parlamencie. Mamy zespoły artystyczne i polskie szkolnictwo, które jest dla nas bardzo ważne, jest poddawane różnym atakom. Nawet w sytuacji tragicznej wojny na Ukrainie są podejmowane próby, aby ograniczać zasięgi polskich szkół na Litwie” 

– wskazał gość audycji.

Europoseł zaznaczył, że Polacy na Litwie są solidarni i zjednoczeni, bo walczą o swoją tożsamość narodową.

Walczymy o swoją tożsamość, bo jesteśmy Polakami i chcemy takimi pozostać. (…) Niestety dzisiaj mamy problemy z utrzymaniem polskości.  (…) Właśnie poprzez polskie szkolnictwo można zachować tę tożsamość.  Polskie szkoły to nie tylko wyskoki poziom nauczania, ale również pielęgnowanie polskiej kultury. W każdej szkole mamy zespół artystyczny, folklorystyczny. (…) Polska szkoła to też pielęgnowanie ojczystego języka, bo prawie wszystkie przedmioty są nauczane w języku polskim. Polska szkoła to jest wielka wartość sama w sobie, bo to jest wspólnota, która łączy” 

– powiedział Waldemar Tomaszewski.

Ważną kwestią, o której wspomniał rozmówca Radia Maryja, jest nauczanie religii w szkołach. Jak zauważył, polskie dzieci osiągają 100 proc. frekwencji w uczęszczaniu na lekcje religii.

W każdej polskiej szkole sto procent dzieci i młodzieży uczęszcza na lekcje religii, chociaż ustawowo można wybierać etykę. […] U nas jest ten dobry przykład, że rozumiemy, co jest najważniejsze dla przyszłości dzieci” 

– akcentował lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.

Poseł do Parlamentu Europejskiego podkreślił, że polskie szkoły, które są również finansowane przez państwo polskie, są zagrożone zamknięciem.

To jest oczywisty skandal. Nie można zamykać polskich szkół wbrew woli środowiska, które mają tak zacnych patronów i są wyremontowane oraz budowane wspólnym wysiłkiem państwa polskiego, które mają bardzo dobre wyniki nauczania. Obok są szkoły z państwowym językiem nauczania. Robi się wszystko, żeby Polski już nie było i aby przyciągnąć nasze dzieci do niepolskich szkół. Na to nie ma i nie będzie zgody” 

– powiedział Waldemar Tomaszewski.

Całą rozmowę z Waldemarem Tomaszewskim w „Aktualnościach dnia” można wysłuchać [tutaj]. 

Źródło: radiomaryja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.