Chadecy z ZChR pytają o aktualność wyborczych deklaracji i obietnic prezydenta Andrzeja Dudy

Zastępca Naczelnego

Rzecznik ZChR Paweł Czyż/FM PiS

Sejmik małopolski zmieni deklarację anty-LGBT — poinformował dziennikarz RMF FM Marek Wiosło. W poniedziałek — jak ustaliliśmy — w tej sprawie zarząd województwa ma rozmawiać z przedstawicielami klubu PiS. — Rzeczywiście jest dalsze oczekiwanie na jakąś korektę tej deklaracji sprzed dwóch lat — przyznał w rozmowie z Onetem Witold Kozłowski, marszałek województwa. – Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda rozesłał do samorządów pismo w sprawie zmian w uchwałach w sprawie wspierania tradycyjnego modelu rodziny. Pytamy zatem, czy teraz będzie domagał się od prezydenta Andrzeja Dudy, aby ten publicznie wycofał się z jego opinii o istnieniu ideologii LGBT i Karty Rodzin? W naszej opinii suwerenności nie da się przeliczyć na brukselskie srebrniki. Liczymy, że radni Sejmiku Województwa Małopolskiego „zachowają się jak trzeba” – powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Władze województwa małopolskiego opracowały kilka wersji zmiany tzw. uchwały anty-LGBT. Wcześniej zarząd województwa próbował negocjować z Komisją Europejską, by dokument zachować. Urzędnicy powołali także pełnomocnika i radę ds. równego traktowania i praw rodzinny. Wszystko po to, aby otrzymać miliardy euro unijnej dotacji. Nic to jednak nie dało, a to oznacza, że jeśli władze województwa nie zmienią zapisów uchwały lub jej nie unieważnią, to region może stracić 11 mld euro unijnej dotacji.

— Myśmy opracowali projekt pod nazwą „małopolski konsensus”. Pierwszy krok zrobiliśmy, powołaliśmy radę i pełnomocnika ds. równego traktowania rodziny z szerokim zakresem zadań. Zostało to dobrze przyjęte i ocenione. Natomiast rzeczywiście jest dalsze oczekiwanie na jakąś korektę tej deklaracji sprzed dwóch lat. My w tym projekcie mamy różne warianty, ale ja nie mogę przed spotkaniem zarządu z prezydium klub, co się stanie, bo to dopiero decyzja zapadnie na spotkaniu. Na pewno zrobimy drugi krok w tym projekcie, ale dopiero w poniedziałek będziemy mogli poinformować co dalej — powiedział w rozmowie z Onetem Witold Kozłowski, marszałek małopolski.

W środę z kolei wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wysłał pisma do władz małopolski, w którym prosi o analizę i weryfikację tzw. uchwał anty-LGBT.”

podał portal Onet.pl.

Kto popiera ideologię LGBT?

Zwracam się do samorządów, których organy uchwałodawcze przyjęły tego typu dokumenty, o ich analizę i weryfikację, czy nie zawierają one zapisów, które niekiedy mogłyby potencjalnie stać się przedmiotem nadinterpretacji. W przypadku zidentyfikowania takich zapisów uprzejmie proszę o podjęcie stosownych modyfikacji” 

– napisał minister Waldemar Buda.

Uchwała Sejmiku nie ma wiążącej mocy prawnej ani skutku dla kogokolwiek. Jest jedynie deklaracją woli i manifestem ideowym mówiącym o sprzeciwie przeciwko przeszczepianiu na grunt małopolski ideologii gender. To nie jest akt przeciwko ludziom

powiedział w sierpniu na antenie Radia Kraków Bogdan Pęk, małopolski radny PiS.

Obiecałem moim wyborcom, że będę zachowywał się uczciwie. Ja się w prostytutkę polityczną nie zabawię. Gdyby ktoś mi kazał – od prezydenta poczynając poprzez premiera włącznie – że mam głosować inaczej, to na starość zmieniam partię polityczną”

– podkreślił Bogdan Pęk.

ZOBACZ SPOT ZChR

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte