Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła immunitet sędziowski prezesowi Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józefowi Iwulskiemu i wyraziła zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Uchylenia immunitetu Iwulskiemu domagali się działacze opozycji z czasów PRL. Z wnioskiem o uchylenie immunitetu wystąpiła prokuratura IPN. Śledczy chcą postawić mu zarzut bezprawnego skazania w stanie wojennym 21-letniego robotnika za kolportowanie ulotek wymierzonych we władze PRL. – Towarzysz kpt. LWP, komunistyczny zbrodniarz, Józef Iwulski bez immunitetu – tak na swoim profilu na Twitterze krótko skomentował nieprawomocną decyzję Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego więzień polityczny PRL, poseł na Sejm RP I,II,III kadencji, Adam Słomka.
#Polska Towarzysz kpt. LWP, komunistyczny zbrodniarz, Józef #Iwulski bez immunitetu. https://t.co/hUWv1RpuKJ @wPolityce_pl @niezaleznapl @gazeta_wyborcza @DoRzeczy_pl @RadioMaryja @RepublikaTV @tvp_info @tvn24 @PolsatNewsPL @Tysol @RadioWNET @TV_Trwam @NaszDziennik pic.twitter.com/oc00ZrZnPT
— Adam Słomka (@Slomka_KPN) July 2, 2021
O postawę Józefa Iwulskiego pytaliśmy przewodniczącego Konfederacji Polski Niepodległej – Niezłomni Adama Słomkę w wywiadzie z 17 września 2020 roku. Ten znany więzień polityczny PRL w ostrych słowach skrytykował udział Józefa Iwulskiego w blokowaniu tzw. dezUBkizacji.
ZOBACZ WYWIAD Z ADAMEM SŁOMKĄ
O co chodzi w sprawie Iwulskiego?
O zgodę na pociągnięcie sędziego Iwulskiego do odpowiedzialności karnej w grudniu ub.r. do SN wystąpiła Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie. Z ustaleń śledczych IPN wynikało, że w 1982 r. Iwulski zasiadał w składzie sądu, który skazał młodego robotnika z Oświęcimia na trzy lata więzienia za roznoszenie „antypaństwowych” ulotek przedstawiających kontury Polski okolone kolczastym drutem.
Sąd uznał wówczas, że mężczyzna jest winny publicznego wyszydzania PRL, a kolportując ulotki nawołuje do zamieszek i strajków. – Sąd wydał skazujący wyrok, mimo że nawet w myśl obowiązujących wówczas przepisów kodeksu karnego i dekretu o stanie wojennym działania oskarżonego nie stanowiły przestępstwa – podkreślała Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, dodając, że tę konstatację potwierdził też Sąd Najwyższy. W maju 1992 r. Sąd Najwyższy po rozpatrzeniu rewizji nadzwyczajnej uniewinnił opozycjonistę.
Na świadka w tej sprawie prof. Strzembosz został wezwany na wniosek obrońców. Były I prezes Sądu Najwyższego przez ponad dwie godziny przedstawiał tło historyczne, opisywał też okoliczności, w których orzekali sędziowie w stanie wojennym i strategie, które stosowali, żeby minimalizować konsekwencje wobec oskarżonych. To była zdumiewająca opowieść.
(…)
Strzembosz podkreślił przy tym, że od wyroków uniewinniających zdecydowanie częściej stosowano rewizje, w których nierzadko orzekano surowe wyroki. Dlatego – jak dodał – w sprawach opozycjonistów często orzekano wobec tego m.in. kary w zawieszeniu.
Według prof. Strzembosza psychologiczny nacisk na sędziów był w tamtym czasie olbrzymi. Wskazał, że ze szczególnymi naciskami spotykali się sędziowie, którzy byli oddelegowani do sądów wojskowych. Jednym z nich był m.in. Józef Iwulski.”
– relacjonował zeznania Adama Strzembosza potral niezalezna.pl.
Czas na dekomunizację i lustrację?
Uchylenie immunitetu Józefowi Iwulskiemu to krok w dobrym kierunku. Należy również wzruszyć wyrok Sądu Lustracyjnego w sprawie Lecha Wałęsy oraz odebrać mu status „pokrzywdzonego”. Czas na dekomunizację i lustrację”
– tak skomentował na swoim profilu na Twitterze odebranie immunitetu Józefowi Iwulskiemu Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. Środowisko ZChR, którego prezesem jest eurodeputowany VI kadencji dr Bogusław Rogalski, ma w swoim programie kwestię rozliczenia czasów PRL. Wyraźnie o tym mówił w niedawnym wywiadzie dla Prawy.pl rzecznik prasowy tego ugrupowania.
RZECZNIK ZChR O DEKOMUNIZACJI I LUSTRACJI
Piotr Galicki
Lustracja i dekomunizacja to fikcja. Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Ale na bezrybiu i rak ryba.