Klimakterium, czyli okres przekwitania organizmu kobiety, niesie za sobą wiele zmian, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Z tego powodu czas ten jest niezwykle stresujący dla wielu pań – diametralnie zmienia się ich samopoczucie, często towarzyszy im uczucie niepokoju. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z menopauzą, warto wcześniej zgłębić temat klimakterium.
Na kiedy przypada okres klimakterium?
Okres klimakterium, czyli przekwitania, zazwyczaj przypada na czas między 45. a 55. rokiem życia kobiety. Lekarze zwykle orzekają menopauzę, kiedy krwawienie menstruacyjne nie wystąpiło u kobiety od 12 miesięcy. Zdarza się, że menopauza pojawia się u niektórych kobiet przedwcześnie, między 35. a 40. rokiem życia. Przedwczesna menopauza częściej pojawia się u tych z pań, które prowadzą mało aktywny tryb życia, długo palą papierosy lub przeszły chemioterapię.
Pierwsze symptomy menopauzy
Pierwszym objawem świadczącym o zbliżającym się klimakterium jest rozregulowanie cyklu miesiączkowego kobiety. Krwawienia stają się nieregularne, o różnej obfitości. W tym czasie pojawiają się także charakterystyczne uderzenia gorąca, nadpotliwość oraz rumieńce. Dodatkowo w pierwszej fazie menopauzy może dojść do obniżenia poziomu libido. Pierwsze objawy przekwitania mogą trwać nawet do dwóch lat.
Podczas menopauzy znaczącą rolę odgrywa układ hormonalny, ponieważ za jego sprawą zmienia się samopoczucie oraz przebiega wiele procesów w organizmie kobiety, w związku z tym podczas klimakterium warto wykonać profilaktyczne badania hormonalne.
Klimakterium – objawy
Oprócz wyżej wymienionych pierwszych symptomów menopauzy pojawiają się również inne, charakterystyczne dla tego okresu objawy. Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny, a więc objawy klimakterium, ich natężenie i ilość mogą się od siebie różnić u każdej kobiety. Nie istnieje dokładny wzorzec przebiegu menopauzy.
Charakterystyczne objawy menopauzy to:
- zaburzenia koncentracji,
- kołatanie serca,
- wahania nastrojów, stany depresyjne spowodowane niepewnością i nową sytuacją,
- rozdrażnienie,
- przewlekłe zmęczenie,
- spadek libido, uczucie dyskomfortu podczas stosunków seksualnych spowodowane suchością pochwy,
- trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy,
- zwiększenie masy ciała,
- nietrzymanie moczu,
- bóle głowy oraz mięśni.
Jak poradzić sobie z menopauzą?
Okres klimakterium jest trudnym czasem dla każdej kobiety. W organizmie zachodzi wiele nagłych, do tej pory nieznanych zmian, co powoduje dodatkowy stres i uczucie niepokoju. Okres menopauzy wcale nie musi być taki straszny, jak go malują. Aby łagodniej przechodzić objawy menopauzy, warto pamiętać o kilku istotnych aspektach. W tym czasie szczególnie ważne są regularne badania oraz zbilansowana dieta, która pomoże zachować dobrą kondycję. Przekwitający organizm kobiety jest szczególnie narażony na infekcje, dlatego istotny jest stały kontakt z ginekologiem i regularne wizyty kontrolne. Dodatkowo przekwitającym kobietom zaleca się regularne mierzenie ciśnienia, badanie poziomu cholesterolu oraz zażywanie wapnia.