W Opolu nie trudno o znalezienie mieszkania od dewelopera i to zarówno jedno-, dwu- czy nawet trzypokojowego. Powstaje tu wiele nowych osiedli mieszkaniowych, więc oferta jest naprawdę szeroka. Jednak czy warto zdecydować się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego? Na co w tej kwestii trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Czy warto się zdecydować?
Nowe mieszkania w Opolu powstają w tempie ekspresowym. Stąd też na rynku tak wiele ciekawych ofert. Mimo że miasto jest niewielkie, bez problemu można znaleźć tu na sprzedaż zarówno kawalerki, jak i przestronne mieszkania dwu- czy trzypokojowe. Część deweloperów posiada w swojej ofercie lokale z większą ilością pokoi, co spełni oczekiwania nawet tych, którym zależy na dużej przestrzeni i własnym kącie dla każdego domownika.
Na sprzedaż jest tu też dużo mieszkań z rynku wtórnego, co daje naprawdę szeroki wybór. W takim razie czy aby na pewno warto zdecydować się na mieszkanie od dewelopera? Jeśli tylko pozwalają na to nasze fundusze – nie ma lepszego wyboru. Nowe mieszkania w Opolu są świetnie zlokalizowane. Osiedla budowane są głównie w pobliżu szkół i przedszkoli. Deweloperzy jednocześnie dbają o bliskość terenów zielonych i miejsc do rekreacji.
Mieszkania z rynku pierwotnego z reguły są droższe od mieszkań z rynku wtórnego. Ze względu na częstą konieczność generalnego remontu nieruchomości, oszczędność na metrze nie jest jednak tak duża, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście, mieszkanie od dewelopera również trzeba urządzić, natomiast w tym przypadku nie trzeba już skuwać starych płytek, przerabiać ścian czy wymieniać instalacji. Nie każdy o tym wie, ale koszt skuwania startych płytek często wynosi tyle samo, co koszt położenia nowych. Jeśli do tego dochodzi wspomniane przerabianie ścian i wymiana instalacji elektrycznej, zakup mieszkania z rynku wtórnego może okazać się nie oszczędnością, a dodatkowym kosztem i stratą czasu.
Na co trzeba zwrócić uwagę?
Warto zdecydować się na zakup mieszkania od dewelopera, ale trzeba przy tym pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim trzeba sprawdzić jakie ma opinie, a także jak wyglądają jego dotychczasowe realizacje. Jeśli jest taka możliwość, przed zakupem mieszkania warto wybrać się na miejsce budowy i zobaczyć w jakim miejscu ma powstać osiedle, a także czy są już na nim pobudowane jakieś budynki. Koniecznie trzeba sprawdzić też jak wygląda okolica – czy jest bezpieczna, cicha i wystarczająco zielona.
Przed zakupem mieszkania z rynku pierwotnego warto dopytać dewelopera, czy planuje w okolicy jakieś dodatkowe inwestycje. Nowe osiedla często są grodzone, monitorowane i powstają na nich dodatkowe place zabaw.
Kiedy wybór pada na konkretne mieszkanie, pora na formalności. Tych jest sporo, ale deweloperzy zazwyczaj zatrudniają doradców, którzy mają za zadanie przeprowadzić przyszłych właścicieli nieruchomości przez cały ten proces tak, żeby wszystko odbyło się bez najmniejszych problemów. Wśród nich często są też doradcy kredytowi, którzy w razie wystąpienia takiej konieczności, pomagają w wyborze kredytu hipotecznego.
Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl