Rynek używanych samochodów jest w Polsce bardzo rozwinięty i wciąż częściej wybieramy pojazdy z drugiej ręki niż z salonu. Na pewno największe znaczenie w tej kwestii mają ceny i to w najbliższym czasie raczej się nie zmieni. W tym tekście podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu.
Kupiłeś samochód? Nie zapomnij o OC
Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe i konieczne jest, by każdy właściciel pojazdu mechanicznego wykupił tego typu ochronę. Obowiązek dotyczy przede wszystkim: motocykli, samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, przyczep i naczep oraz maszyn rolniczych. Zgodnie z przepisami za brak OC grozi kara finansowa, której wysokość jest zależna o ustalonej na dany rok płacy minimalnej oraz okresu, w jakim pojazd nie był objęty ochroną. Wejdź na stronę: https://40ton.net/brak-oc-to-moze-cie-wiele-kosztowac/ i dowiedz się więcej o grzywnie za brak ważnej polisy.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?
Najważniejsza jest historia konkretnego auta. Istnieją w Internecie specjalne strony, które pozwalają na przeskanowanie wszystkich zdarzeń, przypisanych do pojazdu. Jeśli jesteś zainteresowany jakimś samochodem, poproś aktualnego właściciela po podanie Ci numeru VIN, numeru rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji. W przypadku, gdy nie będziesz chciał przekazać Ci tego typu danych, możesz być pewny, że z autem coś jest nie tak, a sprzedawca ma coś do ukrycia.
Jakie aspekty techniczne sprawdzić?
Zanim podpiszesz umowę kupna-sprzedaży dobrze byłoby, gdybyś zabrał pojazd do zaufanego mechanika, który sprawdzi stan techniczny pojazdu. Pierwsze oględziny należą jednak do Ciebie. Sprawdź koniecznie:
Stan nadwozia i karoserii – na karoserii nie powinno być widać żadnego rodzaju odprysków, korozji oraz śladów po nakładaniu nowego lakieru. Tego typu znaki zwiastują bowiem to, że pojazd uczestniczył w kolizji lub poważniejszym wypadku. Dodatkowo przyjrzyj się dacie produkcji szyb. Powinna pokrywać się z datą produkcji pojazdu.
Silnik – zwróć uwagę, czy po uruchomieniu silnika spod maski nie wydobywa się żadnego rodzaju dym. Warto również przyjrzeć się kolorowi spalin. Jeśli zauważysz niebieski dym z rury wydechowej, oznacza to, że pojazd zużywa bardzo dużo benzyny, co z kolei może być znakiem uszkodzenia instalacji.
Wnętrze pojazdu – podstawa to sprawdzenie stanu foteli, pedałów oraz dźwigni skrzyni biegów. Jeśli zauważysz na tych elementach znaczne znaki zużycia, a właściciel deklaruje stosunkowo niski przebieg, to znaczy, że silnik mógł być cofany. W takiej sytuacji powinieneś zrezygnować z zakupu.
Nie zapomnij o jeździe próbnej
Gdy będziesz już wszystko wiedział o pojeździe, który Cię interesuje, przyszedł czas na jazdę próbną. Wbrew pozorom może dojść do sytuacji, gdy pojazd w dobrym stanie technicznym nie będzie pasować Ci na drodze, a styl jego prowadzenia okaże się dla Ciebie nieodpowiedni. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by wsiąść do samochodu i przejechać nim kilka kilometrów. Podczas jazdy próbnej zwróć uwagę na komfort jazdy oraz dźwięki, jakie towarzyszą podróży.
OC nie musi być drogie
Jeśli zależy Ci na zakupie atrakcyjnej polisy OC, to znak, że powinieneś dowiedzieć się więcej o zniżkach, jakie możesz uzyskać. Wszystkie niezbędne informacje przeczytasz tutaj. Pamiętaj, że nie jesteś skazany na drogą polisę OC. Wystarczy tylko zastosować się do kilku wskazówek, które przygotowaliśmy a artykule, do którego link masz wyżej.