Ortoptysta (zawód ten w rządowej klasyfikacji profesji oznaczony został kodem 325906) to na polskim rynku pracy zawód mało znany, choć nie nowy. Warto wiedzieć, że ortoptystów szkoli się w Polsce już od 1979 roku (pierwszy Wydział Ortoptyczny utworzono wówczas w Krakowskim Studium Zawodowym nr.1). Kim jest ten specjalista? Jaki jest zakres jego obowiązków? Jakie szkoły trzeba skończyć, żeby móc wykonywać zawód ortoptysty?
Czym zajmuje się ortoptysta? – podpowiada nam doświadczona ortoptystka z Warszawy
W Warszawie (a także w wielu innych dużych polskich miastach) nie powinniśmy mieć problemów z zapisaniem się do ortoptysty. Specjalista ten odpowiada przede wszystkim za wykonywanie badań i pomiarów wzroku. Pomaga on także w leczeniu zaburzeń wzroku przy wykorzystaniu tak nieinwazyjnych metod jak rozmaite ćwiczenia (ortoptysta jest w stanie dobrać ćwiczenia odpowiednie do konkretnego problemu). Ortoptysta nigdy nie działa samodzielnie – zawsze pozostaje w ścisłej współpracy z lekarzem okulistą.
Szczegółowy zakres obowiązków ortoptysty znajdziemy między innymi na stronie Polskiego Towarzystwa Ortoptycznego. Badania, które znajdują się w zakresie kompetencji ortoptysty to:
– badanie akomodacji,
– badanie ostrości widzenia, a także wady refrakcji,
– badanie pola widzenia, dna oka, ciśnienia śródgałkowego,
– badanie kąta przesączania.
– badanie równowagi sensorycznej oczu,
– badanie fiksacji, czy korespondencji siatkówkowej,
– badanie fałszywej lokalizacji,
– badaniem poszczególnych stopni widzenia obuocznego, a także kąta zeza,
– badanie ruchomości gałek ocznych (zaliczamy do niego badanie konwergencji i ruchów sakodowych),
– badania GDX, HRT i OCT.
Ortoptysta jest ponadto przeszkolony do udzielania pomocy w wyborze soczewek kontaktowych, okularów korekcyjnych, czy pryzmatów.
Kiedy powinien udać się do ortoptysty?
Do gabinetów ortoptystów w Warszawie zgłaszają się osoby niedowidzące (współcześnie ortoptyści stosują w zaburzeniach widzenia także terapię metodami pleoptycznymi), mające kłopoty z czytaniem i pisaniem, które są spowodowane wadą wzroku. Ortoptysta może być bardzo pomocny w przypadku takich problemów jak zez, a także inne zaburzenia okulomotoryczne. Do jego gabinetu zgłaszają się pacjenci z zaburzeniami koordynacji wzrokowo-ruchowej i percepcji wzrokowej, anomalną korespondencją siatkówkową, nieprawidłową fiksacją i lokalizacją wzrokową.
Jak wygląda edukacja ortoptysty?
Żeby rozpocząć pracę w zawodzie ortoptysty konieczne jest ukończenie dwuletniej szkoły policealnej (współcześnie kierunek ten oferują zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne), a także zdanie egzaminu, który potwierdzi kompetencje zawodowe. Czas nauki zawodu to dokładnie 1600 godzin. Przedmioty obowiązkowe na tym kierunku to między innymi:
– anatomia i fizjologia,
– choroby narządu wzroku,
– pediatria,
– psychologia,
– optyka,
– metodyka pracy ortoptystyki.
Obecnie szkoły zawodowe kształcące ortoptystów nie umożliwiają zdobycia wykształcenia wyższego, co sprawia, że ich absolwenci często decydują się na kontynuowanie nauki na pokrewnych kierunkach (zarówno medycznych, jak i humanistycznych).
Czego wymaga się od ortoptysty?
Ortoptysta pracuje z ludźmi, dlatego wymaga się od niego nie tylko cierpliwości, wysokiego poczucia odpowiedzialności, ale także doskonale rozwiniętych kompetencji interpersonalnych. Osoba taka powinna umieć czerpać zarówno ze zdobyczy nauk medycznych, jak i humanistycznych. W zawodzie tym niezwykle ważne jest stałe dążenie do podnoszenia swoich kompetencji.
Jako, że ortoptyści pracują nie tylko z dorosłymi, ale również z dziećmi, wymaga się od nich znajomości psychologii rozwojowej i umiejętności postępowania z najmłodszymi pacjentami.
Gdzie pracuje ortoptysta?
Ortoptysta może wykonywać swoją pracę w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Współcześnie w Warszawie (a zapewne także w innych miejscowościach) ortoptyści często decydują się na założenie swojej własnej działalności gospodarczej. Specjalistów od ortoptystyki możemy spotkać również w gabinetach okulistycznych, poradniach leczenia zeza i niedowidzenia, przychodniach, gabinetach ortoptyczno-pleoptycznych.
źródło: https://zobaczycjutro.org/gabinet-ortoptyczny-warszawa/