Chadecy z ZChR składają kolejne projekty uchwał samorządów w sprawie ochrony instytucji rodziny

Zastępca Naczelnego

dr Ewelina Kondziela/ZChR

– W piątek 4 września w siedzibie władz miejskich Brzegu oraz Oławy zostały złożone petycje Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, dotyczące wprowadzenia w tych gminach Samorządowej Karty Praw Rodziny. Zwróciłam sie też do władz tych jednostek samorządu o spotkanie, aby wyjaśnić cele naszej inicjatywy – informuje dr Ewelina Kondziela, przewodnicząca Okręgu Wrocławskiego ZChR. Projekty uchwał chadeków zostały opracowane na bazie dokumentu przedstawionego przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Przypomnijmy, że początek tej idei i propozycjom prawnym dał Św. Jan Paweł II, zachęcając aby powstał dokument możliwy do przedłożenia wszelkim instytucjom i władzom jako element przypomnienia i wskazania, kim jest człowiek, jakie są wartości ogólnoludzkie do których jesteśmy zobowiązani by je chronić i promować. Szczególną zaś wartością osoby ludzkiej jest właśnie rodzina. Petycja ta wpisuje się w konkretne oczekiwania społeczne związane z potrzebą wzmocnienia ochrony administracyjno-prawnej przez takie podmioty jak władze samorządowe, fundamentalnych zasad istotnych dla rozwoju rodziny.

Mamy nadzieję, że władze (…) podejmą wezwanie jakie zostaje przed nimi złożone, aby zapewniły należyte umocowanie praw rodziny w społecznym, ale i administracyjnym kanonie działań jednoznacznie wspierających instytucje rodziny jako dobra narodu i państwa. Karta ta nie jest skierowana przeciwko komukolwiek, ale stanowi narzędzie do którego mogą się odwołać i na którym oprzeć, zarówno ci którzy chcą bronić rodziny wobec współczesnych błędów i zagrożeń, jak również ci, którzy chcą włączyć wartość rodziny w wizerunek (…) miasta nowoczesnego, ale zarazem z dużą dozą zaangażowania na rzecz najbardziej podstawowej wspólnoty ludzkiej jaką jest właśnie rodzina w całym bogactwie swojej kultury i aktywności.

Potrzebujemy takiego dokumentu i wyrażamy nadzieję, że zostanie on właściwie rozpatrzony jako wyraz współpracy władz samorządowych z instytucjami i środowiskami działającymi na rzecz rodziny, ale także będzie wyrazem włączenia konkretnych rozwiązań, które płyną ze środowiska obywatelskiego (…)”

– mówi Niezależnej Gazecie Obywatelskiej dr Ewelina Kondziela.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte