Akademia imienia bohatera

Zastępca Naczelnego

Foto za YT

Tylko do 30 lipca można zgłaszać chęć udziału w organizowanej przez Instytut Pileckiego dla młodzieży w wieku 16-19 lat letniej szkole imienia tego wielkiego bohatera narodowego – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa.

Szkolenia, seminaria i warsztaty prowadzone przez specjalistów z IP odbywać się będą w budynkach dawnego klasztoru nad jeziorem Wigry. Jak poinformowała Lukrecja Jaszewska z biura prasowego Instytutu, udział w letniej Akademii Witolda Pileckiego organizowanej w Wigrach od 23 do 30 sierpnia jest bezpłatny. Wyjaśniono, że dwudziestu uczestników wybranych w drodze eliminacji będzie na Suwalszczyźnie realizować autorskie projekty historyczne”

– czytamy w depeszy PAP.

W przesłanym PAP komunikacie Instytutu czytamy:

Akademia Witolda Pileckiego to miejsce, gdzie spotkają się młodzi ludzie chcący działać na rzecz swoich społeczności oraz czujący, że mogliby zostać liderami w swoim środowisku. W ramach projektu edukacyjnego zostanie zaproponowany uczestnikom nowy model przywództwa, który opiera się na wartościach i tożsamości wyniesionej z poznania historii XX wieku. Podczas szkoły letniej chcemy przyjrzeć się postaci Witolda Pileckiego. Pragniemy zastanowić się, które z jego cech i postaw mogą być nam pomocne na progu XXI wieku. Chcemy zaprosić uczestników Akademii do krytycznego i twórczego spojrzenia na postać rotmistrza i zainspirowania się nią w życiu codziennym.”

Program Akademii składa się z trzech elementów: edukacji, poszerzania perspektywy rozumienia pozycji lidera i przybliżenia historii XX wieku.

Chcemy nauczyć konkretnych umiejętności, nie tylko wiedzy teoretycznej o historii, ale także umiejętności pracy w zespole, komunikacji, pracy nad projektem, rozliczania takich projektów, walki z codziennymi wyzwaniami. To rzeczy, które najlepiej przekazać w praktyce. Dlatego zapraszamy ludzi mających pomysły na jakiś konkretny projekt, wiążący się z naszą działalnością, abyśmy mogli go dalej razem prowadzić”

– powiedział PAP dyrektor IP doktor Wojciech Kozłowski.

Dwudziestka uczestników zostanie wybrana na podstawie dwuetapowej rekrutacji. W pierwszym kandydaci mają opisać pomysł na projekt odnoszący się do pojęcia solidarności jako wartości w życiu człowieka, który dotyczy historii Polski w latach 1918-89 i nawiązuje do projektów Instytutu. Drugi stanowi rozmowa rekrutacyjna, która odbędzie się w formie zdalnej pomiędzy 3 a 6 sierpnia.

Wyniki rekrutacji do Akademii Witolda Pileckiego zostaną ogłoszone 7 sierpnia br. Więcej informacji na temat rekrutacji i Akademii Witolda Pileckiego znaleźć można na stronie: https://instytutpileckiego.pl/pl/instytut/aktualnosci/akademia-witolda-pileckiego-rekrutacja-do-projektu. W związku z epidemią koronawirusa IP zastrzega sobie prawo do zmiany formuły Akademii Witolda Pileckiego lub jej odwołania”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte