Komandor Eustachy z Jasnej Góry

Zastępca Naczelnego

o. Eustachy Rakoczy/zyciezakonne.pl

Obchodzący 50-lecie święceń kapłańskich jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, generał brygady Związku Piłsudczyków paulin ojciec Eustachy Rakoczy został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w kultywowaniu i propagowaniu tradycji patriotycznych, za pracę duszpasterską i działalność społeczną” – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

W odczytanym przez ministra Andrzeja Derę (wręczył order) liście głowy państwa do jubilata czytamy:

Dziękuję dzisiaj szczególnie za gorące polskie serce, z którym Dostojny Jubilat od pół wieku kultywuje tradycje historyczne i propaguje wartości patriotyczne, łączące nas, Polaków, we wspólnotę. Wyrażam najwyższe uznanie dla zasług jubilata w posłudze duszpasterskiej oraz działalności społecznej, naukowej i popularyzatorskiej. Zarówno pełniąc obowiązki kapelana licznych organizacji kombatanckich i środowisk niepodległościowych, jak i rozwijając badania naukowe, i upowszechniając wiedzę o spuściźnie duchowej i kulturowej sanktuariów na Jasnej Górze i w Leśnej Podlaskiej, konsekwentnie przyczynia się Ojciec Profesor do umacniania wierności naszego narodu własnemu dziedzictwu i tożsamości. Wśród licznych dzieł i przedsięwzięć, których jest Ojciec inicjatorem, chcę też podziękować za troskliwe i wytrwałe zabiegi w obronie prawdy i pamięci o dziejach ojczystych. Niech znakiem uznania i wdzięczności wolnej i suwerennej Rzeczypospolitej za wszystkie te dokonania będzie wręczany Ojcu dzisiaj Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.”

Ojciec Eustachy Rakoczy od lat 60. ubiegłego wieku aktywnie współtworzy dzieje niepodległościowego ruchu kombatanckiego w Polsce. Od ponad 40 lat jest duszpasterzem kombatantów. Swój kapłański jubileusz świętował w niedzielę wraz ze środowiskiem, któremu od lat posługuje. Gościem uroczystej Mszy św. na Jasnej Górze był m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który wręczył jubilatowi replikę szabli oficerskiej oraz pamiątkowy dyplom”

– czytamy w depeszy PAP.

50 lat, pół wieku! Jesteśmy szczęśliwi Bogu, że nas zachował po dzień dzisiejszy, bo wielu z nas nie doczekało tego momentu. Bogu niech będą dzięki, więc śpiewamy, aż by niebo całe słyszało! Dzisiaj przynosimy przed ołtarz my, jubilaci, swoje złote „jestem”. Maryjo, przyjmij je”

– powiedział na zakończenie uroczystości o. Eustachy (cytat za PAP).

Ojciec prof. Eustachy Rakoczy urodził się w 1943 r. w Budzyniu. W 1962 r. wstąpił do Zakonu Paulinów w Częstochowie. Osiem lat później przyjął święcenia kapłańskie. W 1975 r. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński mianował go jasnogórskim kapelanem Żołnierzy Niepodległości. W latach 70. i 80. był organizatorem duszpasterstwa kombatantów, wśród których posługuje od ponad czterdziestu lat. Jest historykiem sztuki i doktorem habilitowanym nauk teologicznych”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

Ponieważ mam przyjemność i zaszczyt znać ojca Eustachego od kilkudziesięciu lat, z radością przyłączam się do gratulacji dla nowego komandora.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte