Matka Boska nad Groteską

Zastępca Naczelnego

Foto za diecezja.pl

Po blisko 70 latach nieobecności do kopuły budynku Związku Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki nad krakowskim Teatrem Groteska przy ulicy Skarbowej powróciła figura Matki Bożej – poinformowała Archidiecezja Krakowska.

Cementowy odlew jest znowu na swoim miejscu dzięki staraniom tej katolickiej organizacji założonej w 1906 roku Krakowie przez księdza jezuitę Mieczysława Kuznowicza.

Budynek, w którym mieści się obecnie Groteska wybudowano w latach 1912-29 Świeckie stowarzyszenie prowadzące działalność społeczną skupioną na pracy z młodzieżą dużą wagę przywiązywało do sportu (uprawianego na terenach należącego do niego Juvenii) i do teatru.

Wielu wychowanków Związku, którzy grywali w amatorskich przedstawieniach, zostało później profesjonalnymi aktorami; inni zostali księżmi, żołnierzami, wielu rzemieślnikami. To dlatego, gdy budowano siedzibę ZMPiR, nie mogło zabraknąć tam sceny. Dziś kopuła, pod którą gości Teatr Groteska, jest najbardziej charakterystycznym elementem architektury budynku przy ul. Skarbowej. Do początku lat 50. XX w. w kopule znajdowała się figura Matki Bożej. Gdy władze komunistyczne rozwiązały Związek i przejęły budynek, to prawdopodobnie nakazały usunięcie maryjnego wizerunku. I rzeczywiście, nikt przy Skarbowej nie widział go przez blisko 70 lat”

– czytamy na stronie https://diecezja.pl/

Dopiero w trakcie prac remontowych prowadzonych w części budynku w październiku 2017 roku dokonano niespodziewanego odkrycia.

Na szczycie, obok kopuły, odkuto wnękę, w której znajdowała się figura Matki Bożej. Prawdopodobnie robotnicy zamiast zniszczyć figurę, postanowili ją wówczas zamurować, żeby <czekała> na lepsze czasy. Doczekała się”

– napisano w portalu AK.

Kierujący reaktywowanym w 1989 roku Związkiem jezuici fakt odnalezienia figury uznają za szczególny znak Bożej Opatrzności.

Obecnie ZMMPiR prowadzi w macierzystym budynku przy ul. Skarbowej 4 w Krakowie bursę dla młodzieży licealnej i techników oraz studentów – mieszka tu około 210 osób. W symboliczny sposób, matczyny płaszcz rozpościera nad nimi teraz Maryja”

– czytamy na stronie Archidiecezji Krakowskiej.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte