Spłacasz kilka kredytów naraz? Dobrym rozwiązaniem dla Ciebie może okazać się kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu obniżysz koszt całkowity zobowiązań, a przy tym zorganizujesz swoje finanse. W naszym krótkim poradniku podpowiadamy, co warto wiedzieć o tego rodzaju kredytach.
Wbrew pozorom, wiele osób spłaca kilka zobowiązań jednocześnie – i wcale nie są to wyłącznie osoby zadłużone, tkwiące w spirali długów. Wystarczy, że weźmiesz kredyt hipoteczny, aby zakupić nieruchomość, a następnie skorzystasz z finansowego wsparcia instytucji bankowych w celu sfinansowania nowej firmy i samochodu. Z kredytu konsolidacyjnego korzystają często osoby, które decydują się na takie rozwiązanie z wygody. To zrozumiałe – o wiele łatwiej jest spłacać jedno zobowiązanie, niż kilka, zwłaszcza jeśli zostały zaciągnięte w innych bankach. W takim wypadku zorientowanie się w kwotach i terminach może być jeszcze większym wyzwaniem.
Kredyt konsolidacyjny – korzystne rozwiązanie?
Połączenie kilku zobowiązań w kredyt konsolidacyjny może być korzystne nie tylko dla organizacji finansów, ale również dla Twojego portfela. Większość kredytów jest przecież oprocentowana, a dodatkowo – obciążona prowizją. Konsolidując je, płacisz procent od jednej kwoty, a także jedną marżę. Oczywiście, koszty zmniejszą się istotnie wyłącznie w przypadku, jeśli konsolidacji nie będzie towarzyszyć znaczne wydłużenie okresu kredytowania. W innym wypadku mogą okazać się bez zmian – choć oczywiście wciąż czerpiesz z tej zmiany korzyść z uwagi na udogodnienie, jakim jest połączenie zobowiązań w jedno.
Kredyt konsolidacyjny – jakie zobowiązania możesz uwzględnić?
Konsolidować możesz najróżniejsze zobowiązania. Zaliczają się do nich między innymi:
- debet
- karta kredytowa
- kredyt gotówkowy
- kredyt hipoteczny
- pożyczki pozabankowe.
Mogą być one rozlokowane w różnych bankach. Przy wyborze kredytu konsolidacyjnego, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania, czyli RRSO. Dlaczego ten czynnik jest najbardziej miarodajny przy ocenie atrakcyjności oferty? Przede wszystkim dlatego, że uwzględnia ona wszystkie wydatki związane ze spłatą kredytu, a więc nie tylko samo oprocentowanie, ale też prowizję i opłaty dodatkowe. Zwracając uwagę na samo oprocentowanie, można podjąć niezbyt korzystną w końcowym rozrachunku decyzję.
Kredyt konsolidacyjny – jakie wymagania może mieć bank?
Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że nie każdy będzie miał szansę na przyznanie kredytu konsolidacyjnego. Nie uzyska go osoba zadłużona o niskiej zdolności kredytowej. Przy składaniu wniosku, bank może poprosić Cię o dokumenty potwierdzające płynność finansową, na przykład umowę o pracę, a ponadto – zaświadczenie o niezadłużeniu.
Kredyt konsolidacyjny może okazać się znacznym ułatwieniem dla wielu osób, spłacających jednocześnie kilka zobowiązań. Warto jednak uważnie przemyśleć wybór oferty, mając na uwadze RRSO i czas kredytowania.
Artykuł powstał we współpracy z https://pozyczkaposzukiwana.pl/oferty/kredyt-konsolidacyjny/