Rasiści doprowadzili do odejścia proboszcza

Zastępca Naczelnego

Kościół w Queidersbach/geo.hlipp.de

Władze niemieckiej diecezji Spira odwołały z parafii Queidersbach w pobliżu Kaiserslautern pochodzącego z Nigerii księdza, którego wielokrotnie atakowano i grożono mu śmiercią – podała Katolicka Agencja Informacyjna.

Krok ten był nieunikniony w trosce o ochronę i zdrowie kapłana. Ks. Patrick Asomugha już w tych dniach opuści parafię, gdyż byłoby nieodpowiedzialne narażanie go na dalsze niebezpieczeństwa” 

– oświadczył wikariusz generalny diecezji ks. Andreas Sturm (wszystkie cytaty za KAI).

Nigeryjski kapłan pracował w parafii Queidersbach od 2017 r. Od połowy 2019 zaczęły go spotykać nieprzyjemne sytuacje. Diecezja Spira poinformowała o dwóch włamaniach na plebanię i poważnych stratach. Jesienią przebito opony w samochodzie tego kapłana, w marcu zagrożono mu śmiercią. Władze diecezji oświadczyły, że policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie”

– czytamy w depeszy KAI.

W tych warunkach nie mogę pełnić swej funkcji proboszcza” 

– powiedział ks. Asomugha i dodał, że ataki na niego niemal całkowicie uniemożliwiają mu prowadzenie w Queidersbach normalnego życia parafialnego.

W ostatnich miesiącach proboszcz Asomugha co pewien czas wzywał do pojednania. W październiku ub. roku odprawił w swej parafii nabożeństwo solidarności. Uczestniczyło w nim 600 osób, okazując w ten sposób swój sprzeciw wobec rasizmu”

– napisała KAI.

Diecezjalne Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Niemieckiej (BDKJ) wyraziło zaniepokojenie odejściem proboszcza. Podkreśliło, że pogróżki pod jego adresem potraktowano poważnie, a do aktów przemocy dochodziło na tle rasistowskim.

Zarząd diecezjalny jest oburzony faktem, że ludzie muszą opuścić swoje miejsca czy odchodzić z pełnionych funkcji ze względu na kolor skóry, pochodzenie czy inne właściwości. Dzieje się to w naszym kontekście kościelnym. Zdecydowanie potępiamy każdą formę przemocy psychicznej i fizycznej”

– czytamy w cytowanym przez Katolicką Agencję Informacyjną stanowisku BDKJ.

Ks. Patrick Asomugha ma otrzymać nowe obowiązki w diecezji Spira.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte