Badawcza AGH

Zastępca Naczelnego

Fot. za bg.agh.edu.pl

Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza znalazła się w gronie 10 najlepszych szkół wyższych w Polsce zyskując miano uczelni badawczej.

Z tej okazji w otwartym posiedzenia senatu AGH wziął udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego doktor Jarosław Gowin.

„Inicjatywa Doskonałości – uczelnia badawcza” jest jedną z najważniejszych zmian w szkolnictwie wyższym, jaką wprowadzono w tak zwanej Konstytucji dla Nauki. Spośród 20 uczelni zakwalifikowanych do udziału w ministerialnym konkursie (były oceniane były przez piętnastu ekspertów z uniwersytetów europejskich) wybrano 10 najlepszych, wśród nich właśnie AGH.

Status uczelni badawczej to nie tylko prestiż, ale także dodatkowe pieniądze przyznawane na cele naukowe przez 6 najbliższych lat. Subwencja dla każdej wyróżnionej w ten sposób uczelni wzrośnie o 10 procent w stosunku do obecnie otrzymywanej. Akademia Górniczo-Hutnicza zyska nawet 50 milionów złotych rocznie.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte