Lekarze bardzo niechętnie zlecają pacjentom różne badania, co wynika z wypaczonego systemu opieki zdrowotnej i ograniczonych funduszy czerpanych z NFZ. Tymczasem to właśnie regularna profilaktyka jest najlepszym sposobem na wczesne wykrywanie schorzeń i błyskawiczne wdrożenie leczenia. Dotyczy to zarówno podstawowych badań krwi (morfologia), jak i tych bardziej zaawansowanych, w tym rezonansu magnetycznego.
Długie kolejki
Na wykonanie rezonansu magnetycznego na NFZ czeka się od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. W przypadku pacjentów zdrowych nie ma to większego znaczenia, jednak u pacjentów chorych lub z podejrzeniem choroby czas gra istotną rolę. Dlatego wielu z nich decyduje się na skorzystanie z prywatnej opcji badania, która wbrew pozorom nie jest wcale taka droga, a pozwala szybko ominąć długie kolejki. Koszt w dużej mierze zależy od tego, jaka część ciała poddawana jest badaniu oraz czy wykorzystuje się w tym celu kontrast. Osobno płatne jest też opisanie wyników oraz konsultacja lekarska.
Mobilny rezonans?
Niektóre gabinety lekarskie korzystają z opcji, jaką jest mobilny rezonans, o którym więcej na http://www.eurodiagnostic.pl/oferta/wynajem-tkmr To rozwiązanie pozwalające na większą elastyczność w badaniu pacjentów i dotarcie nawet do tych chorych, którzy nie mają możliwości samodzielnego dostania się na badanie. Dzięki usłudze wynajmowania urządzeń do rezonansu przychodnie i gabinety, które nie dysponują własnym sprzętem, których sprzęt jest w naprawie, mogą w szybki sposób rozładować kolejki oczekujących i zapewnić stały dostęp chorym do tego niezwykle ważnego badania profilaktycznego.
Jak często się badać?
Nie ma ustalonego harmonogramu badań jak w przypadku chociażby mammografii, cytologii albo podstawowej morfologii. Warto jednak zrobić rezonans przynajmniej raz na kilka lat, zaś jeśli w rodzinie były poważne choroby jak nowotwory, profilaktycznie można go wykonywać nawet co dwa lata. Warto też uzupełnić diagnostykę rezonansu magnetycznego dodatkowymi badaniami krwi, co ułatwi lekarzowi wystawienie diagnozy w przypadku wyłapania jakichś zdrowotnych nieprawidłowości.