Wykład zamiast mandatu

Zastępca Naczelnego

Tarnów, fot. za www.tarnow.pl

Tarnowscy strażnicy miejscy proponują tym mieszkańcom, którzy poprzedni rok zakończyli z niezałatwioną sprawą mandatową pouczenie zamiast kary pieniężnej, ale tylko pod warunkiem zapisania się do Akademii Poprawnego Zachowania – poinformowało Radio Kraków.

Zajęcia z przepisów prawa prowadzone wymyślone zostały w ubiegłym roku przez komendanta Straży Miejskiej Krzysztof Tomasik, który uznał, że może uda się zainteresować mieszkańców taką formą przekazywania wiedzy. Akademia ma być dobrowolną propozycją wyjaśnienia wszystkich niejasności między SM a tarnowianami

Są przepisy stanowione przez państwo i w ich granicy musimy się poruszać. Prawo czasem jest niezrozumiałe. Stąd pomysł takich spotkań”

– powiedział krakowskiej rozgłośni.

Tyle że na pierwsze dobrowolne zajęcia Akademii zgłosiły się tylko… 2 osoby. Dlatego Straż Miejska postanowiła mieszkańców dodatkowo zachęcić do zapisania się do Akademii i dodać bonus: każdy, kto weźmie udział w takich zajęciach, może liczyć na polubowne załatwienie jednej ze swoich spraw mandatowych”

– czytamy na stronie RK.

Zamiast mandatu po zajęciach w Akademii dostanie pouczenie. Nie chodzi o to, by karać każdego, skoro ma szansę nabyć jakąś wiedzę w zakresie przepisów lub w kwestii tego, co może przeszkadzać innym mieszkańcom. Więc niech wykroczenia nie przekładają się tylko na mandaty, ale i na edukację”

– wyjaśnił na radiowej antenie kierownik referatu do spraw wykroczeń w tarnowskiej SM Marek Futera.

Taka zachęta przyniosła efekty – grudniowe zajęcia Akademii, już z dodatkowym profitem, zaliczyło 12 osób. Na styczniowe zapisało się 15 i w kolejce stoją następni chętni”

– napisano na stronie http://www.radiokrakow.pl

Bo to dobry pomysł. Uświadomienie generalnie jest dobre. Warto poświęcić 30 minut, a można czegoś się nauczyć. Wielu ludzi też ma taką opinię, że straż miejska jest niepotrzebna”

– powiedzieli tarnowianie reporterowi RK.

Trzeba jednak podkreślić, że nie każde wykroczenie można złagodzić udziałem w Akademii. Działa ona tylko wtedy, gdy sprawa nie jest jeszcze zamknięta i w przypadkach, gdy sprawca nie łamie notorycznie tego samego przepisu. Szczegółowy regulamin tarnowskiej Akademii Poprawnego Zachowania dostępny jest na stronie tarnowskiej Straży Miejskiej”

– czytamy na stronie Radia Kraków.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte