Styl zakopiański uhonorowany

Zastępca Naczelnego

Fot. za YT/UM Zakopane

W Zakopanem otwarto po gruntownym remoncie Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, która jest najstarszym budynkiem wzniesionym w 1889 roku w tym właśnie stylu – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Przed nami już tylko aranżacja wystaw. Budynek z zewnątrz jak i wewnątrz robi ogromne wrażenie. Drewniane fasady oraz ściany środkowe zostały wyczyszczone, wymieniliśmy podłogi oraz całą elektrykę, a ogrzewanie zamieniliśmy na geotermalne. Zrekonstruowaliśmy także historyczne piece kaflowe”

– powiedziała PAP dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego (jego filią jest Muzeum Stylu Zakopiańskiego) Anna Wende-Surmiak.

We wnętrzach willi Koliba znajdą się stałe wystawy. Główna ekspozycja będzie prezentowała styl zakopiański. Jak wyjaśniła dyrektorka, będzie to ta sama wystawa, którą można było podziwiać dotychczas, jednak w odświeżonej wersji, prezentująca całe spektrum stylu zakopiańskiego”

– czytamy w depeszy PAP.

Powszechnie myśli się, że styl zakopiański dotyczy tylko architektury słynnych willi i oczywiście od tego się zaczęło, ale właściwie w stylu zakopiańskim zostały zaprojektowane całe wnętrza, począwszy od dużych mebli, a skończywszy na przedmiotach codziennego użytku. W tym stylu mamy nawet zasłony, świeczniki, lampy, zegary, sztućce czy filiżanki i to wszystko będzie można zobaczyć na wystawie w Kolibie”

– wyjaśniła w rozmowie z PAP dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego.

Kolejna ekspozycja będzie poświęcona historii stylu zakopiańskiego na tle innych stylów narodowych, które powstały w tym samym okresie, a następna biografii Stanisława Witkiewicza, który był jego twórcą.

Witkiewicz był też sprawcą tego, że Zakopane nabrało charakteru architektonicznego, że coraz więcej osób przyjeżdżało pod Tatry. Witkiewicz obok Chałubińskiego jest, można powiedzieć, kreatorem legendy Zakopanego. Do tej pory nie mieliśmy takiego miejsca, gdzie można byłoby zapoznać się szerzej z sylwetką Stanisława Witkiewicza, zobaczyć historyczne fotografie oraz jego projekty, a trzeba powiedzieć, że była to osoba bardzo wszechstronna. Oprócz projektowania, zajmował się także krytyką literacką, był też wybitnym malarzem i walczył o polskość, o charakter Zakopanego”

– dodała Wende-Surmiak.

Zbigniew Moździerz z Muzeum Tatrzańskiego przypomniał, że właśnie Witkiewicz był autorem pierwszego projektu Koliby.

To pierwszy budynek w stylu zakopiańskim, przez który Witkiewicz chciał pokazać dwie drogi dojścia do stylu zakopiańskiego. Po pierwsze udowodnił, że można rozbudować tradycyjną góralską chałupę do wyższych potrzeb, ale także, że wille letniskową w Zakopanem można zregionalizować, bo wcześniej były tu wille w stylu szwajcarskim, uzdrowiskowym”

– powiedział PAP Moździerz.

Styl zakopiański miał według założeń Witkiewicza stać się polskim stylem narodowym, który opierał się na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich. Ten styl był realizowany w architekturze nie tylko w Zakopanem, ale także w wielu miejscowościach ziem polskich, m.in. w Wiśle, Nałęczowie, Łańcuchowie, Aninie, Warszawie, Lwowie, a nawet w Syłgudyszkach na Litwie”

– napisała PAP.

Na wniosek Muzeum Tatrzańskiego rok 2020 będzie pod Giewontem rokiem Tytusa Chałubińskiego.

Powszechnie mówi się, że on odkrył Zakopane, bo oprócz tego, że był cenionym lekarzem, propagował także turystykę tatrzańską. Spowodował, że coraz więcej turystów przyjeżdżało do Zakopanego, ale działał też na rzecz społeczności lokalnej”

– wyjaśniła dyrektorka Muzeum w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte