Alternatywka mówi jesieniarze: eluwina

Zastępca Naczelnego

Na podstawie liczby oddanych głosów kapituła plebiscytu Młodzieżowego Słowa Roku 2019 ogłosiła, że została nim alternatywka, drugie miejsce zajęła jesieniara, a trzecie eluwina.

Zgodnie z definicją podaną na stronie internetowej Państwowego Wydawnictwa Naukowego alternatywka oznacza dziewczynę o alternatywnych upodobaniach, nie utożsamiająca się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego, ubierającą się w specyficzny sposób (ciemne ubrania), zazwyczaj mającą kolczyk w nosie, kolorowe włosy oraz słuchającą emo-rapu.

Jesieniara to – wedle tego samego źródła – określenie osoby dowolnej płci, która uwielbia jesień i kojarzące się z tą porą roku siedzenie pod kocem w ciepłym ubraniu z gorącym kubkiem dowolnego napoju, posiadającą zapas zapachowych świeczek i swetrów.

Eluwina to rodaj powitania będący efektem przekształcenia słowa halo w elo.

Organizatorzy plebiscytu podkreślają, że młodzieżowe słowo roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane. Najbardziej doceniają istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.

W 2018 roku zwyciężył dzban jako określenie mało rozgarniętego człowieka, w 2017 XD, a w 2016 sztos.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte