Święta Barbara patronką Libiąża

Zastępca Naczelnego

Fot. za kopalnia.pl

Decyzją Stolicy Apostolskiej patronką Libiąża została Święta Barbara – poinformował portal internetowy krakowskiego wydania „Gościa Niedzielnego”.

O tym postanowieniu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny poinformował mieszkańców górniczego miasta metropolita krakowski ksiądz arcybiskup profesor Marek Jędraszewski.

Dwie rzeczywistości: modlitwy i pracy w sposób niewiarygodnie głęboki wiąże ze sobą w Libiążu postać Św. Barbary. Dwie wieże kościelne mówią o modlitwie, a dwie kopalniane wskazują, że tu z powierzchni ziemi w jej głąb zmierzają od wielu dziesięcioleci kolejne pokolenia górników, którzy pracują głęboko pod ziemią, wykuwając swój los i los swoich najbliższych. Z tej głębi ziemi, z głębi materialnego świata, unosi się ich modlitwa za przyczyną Św. Barbary”

– powiedział metropolita (cytaty za portalem).

Arcybiskup przypomniał, że patronka Libiąża żyła w czasach męczenników i sama około 305 roku oddała życie za Jezusa. W ikonografii jest przedstawiana na tle zamku z trzema oknami, w którym była więziona, w dłoni trzyma hostię i kielich.

Jest ona patronką ciągle aktualną, żywą i drogą naszym sercom, umysłom. To powód do radości, że dla mieszkańców Libiąża ustanowienie Św. Barbary patronką miasta jest czymś naturalnym. Należy wracać do swych chrześcijańskich korzeni, aby życie było przeniknięte wiarą, nadzieją i miłością do Boga i człowieka. Niech Św. Barbara będzie patronką waszą, waszych serc i umysłów, a także tych czterech wież. Niech sprawia, że benedyktyńskie powiedzenie „ora et labora” będzie każdego dnia nabierało coraz to piękniejszych treści”

– mówił metropolita, który w kościele pod wezwaniem patronki poświęcił jej płaskorzeźbę.

Odmówiono także litanię do Św. Barbary o pomyślność dla mieszkańców, górników oraz ich rodzin i za zmarłych tragicznie górników.

Libiąż jest miastem w powiecie chrzanowskim województwa małopolskiego. Prawa miejskie uzyskał w 1969 r. Od 1907 r. na terenach wchodzących obecnie w jego skład, działa Kopalnia Węgla Kamiennego <Janina>, która zatrudnia ok. 2 tys. pracowników, eksploatujących największe złoża węgla na terenie Polski. Przedsiębiorstwo to wraz z kopalnią dolomitu <Libiąż> oraz innymi zakładami decyduje o przemysłowym charakterze miasta”

– czytamy na stronie internetowej „GN”.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte