Pod obcą flagą

Zastępca Naczelnego

Jerzy Bukowski, fot. YT

Niedawno pisałem o tym, że niektóre komitety wyborcze stosują sprytny manewr wprowadzając na swoje listy kandydatów o tych samych nazwiskach, jakie noszą prominentni politycy innych ugrupowań i licząc na omyłkowe oddanie na nich głosów przez część słabo politycznie zorientowanych rodaków.

Okazuje się, że to zjawisko ma szerszy wymiar. Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, w wyborach do Senatu zarejestrowano dwa komitety o nazwie podobnej do Prawa i Sprawiedliwości oraz jeden przywołujący Zjednoczoną Prawicę.

I tak na przykład ubiegający się o miejsce w wyższej izbie parlamentu Paweł Górnik występuję pod firmą Prawda i Sprawiedliwość dla Polski. O mandat będzie rywalizował z obecnym senatorem Grzegorzem Czelejem z PiS i z Krzysztofem Kamińskim z Koalicji Obywatelskiej.

O tym, że są to działania celowo wprowadzające wyborców w błąd jest przekonany prezes PiS Jarosław Kaczyński, który określił je w rozmowie z gazetą jako nieprzyzwoite.

Czy nabiorą się na to wyborcy? Specjalizujący się w tej tematyce doktor habilitowany Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego jest przekonany, że jednak nie.

Nie mają żadnych szans na zwycięstwo, natomiast mogą uszczknąć trochę głosów osób niezorientowanych. Będzie to działać na korzyść przeciwników PiS, czyli kandydatów paktu senackiego, tworzonego przez partie opozycyjne”

– powiedział „Rzeczpospolitej”.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte