Zakończył się pierwszy etap budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce – poinformował na łamach „Naszego Dziennika” jego dyrektor Jacek Karczewski.
Symbolicznie odebranie kluczy do nowej placówki muzealnej odbędzie się 1 marca, czyli w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Gmach dawnego więzienia nabrał nowoczesnego charakteru, ale jednocześnie zachowano szereg detali związanych z jego przeszłością. W kompleksie muzealnym powstała sala kinowa na 120 osób, wzniesiono też nowy budynek, w którym znajdą się archiwum, biura, a na poziomie -1 pierwsza część wystawy stałej”
– czytamy w gazecie.
Jej koncepcja jest już gotowa; obejmie dzieje oporu przeciwko obu okupantom od 1939 roku.
Historie żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostaną ukazane przy użyciu nowych mediów i interaktywnych rozwiązań. Poruszającym elementem wystawy będą wypowiedzi świadków historii zarejestrowane na nagraniach”
– napisał „ND”.
Muzeum nadal gromadzi relacje i pamiątki od bliskich Niezłomnych.
W ostatnich latach wielokrotnie przekonywałem się, że najbardziej fascynujące historie, domagające się opowiedzenia szerszej publiczności, tkwią w domach, w rodzinnych archiwach i albumach”
– powiedział gazecie dyrektor Karczewski.
„Nasz Dziennik” informuje, że przez cały najbliższy weekend (1-3 marca) Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ulicy Traugutta 19 w Ostrołęce będzie otwarte dla wszystkich.
Jerzy Bukowski*
*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju