Wyspiański na zmianę z Siemiradzkim

Zastępca Naczelnego

W październiku na scenę krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie będą opadały na zmianę dwie kurtyny: znane chyba każdemu Polakowi dzieło Henryka Siemiradzkiego oraz zrealizowany po ponad 120 latach przez Tadeusza Bystrzaka projekt autorstwa Stanisława Wyspiańskiego – poinformowało Radio Kraków.

Pod koniec XIX wieku władze miasta ogłosiły konkurs na wykonanie projektu dla ówczesnego teatru miejskiego. Swoje prace zgłosili prócz Stanisława Wyspiańskiego, również Józef Mehoffer, Tomasz Lisiewicz i Jadwiga Bogucka. Ostatecznie jednak kurtynę namalował Henryk Siemiradzki”

– czytamy na stronie krakowskiej rozgłośni.

– Ta kurtyna jest ogromna. Ma prawie 13 metrów szerokości i prawie 10 metrów wysokości. Jest namalowana na płótnie bawełnianym, który znalazłem w Niemczech w jednym kawałku. Jest zabezpieczona gruntem akrylowym. Było to ogromne wyzwanie – powiedział o naszkicowanej przez Wyspiańskiego kurtynie Bystrzak na antenie RK.

Dlaczego projekt autora „Wesela” nie wygrał konkursu?

– Był zbyt mało klasyczny. Ówczesne władze miasta były dosyć konserwatywne. Ponadto szukano projektu autorstwa znanego malarza. Mehoffer i Wyspiański nie byli wówczas uznanymi artystami. Oni świetnie się zapowiadali – wyjaśniła w rozmowie z dziennikarzem Radia historyk teatru Diana Poskuta-Włodek.

A dyrektor Teatru im. Słowackiego Krzysztof Głuchowski dodał:

My chcemy symbolicznie zadośćuczynić czemuś, co wydarzyło się, gdy miasto rozpisało konkurs na kurtynę dla teatru miejskiego. W tym konkursie wzięło udział wielu młodych, fantastycznych twórców. Między innymi dwóch, bardzo dobrze nam znanych: Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański. Obie kurtyny namalowane przez nich są różne i świetne. Te projekty się zachowały.

Kurtyna Wyspiańskiego będzie opadała przy użyciu tego samego mechanizmu, co słynna Kurtyna Siemiradzkiego. Dodajmy, że nie będzie nawijana na wałek. W pionie będzie opadała i podnosiła się”

– napisano na stronie Radia Kraków.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.