Rower to świetny pomysł na prezent komunijny! Jeśli chcemy zainwestować w zrównoważony rozwój dziecka, zapewnić mu trochę zdrowego wysiłku fizycznego, a do tego kupić prezent na chwilę dłużej niż 15 minut zabawy – rower będzie idealnym wyborem. Jaki jednak powinniśmy wybrać?
Zanim zaczniemy szukać – mierzenie dziecka?
Średni wzrost dla ośmiolatków w Polsce to 130 cm. To piękny wiek, w którym dziewczynki i chłopcy są średnio w zasadzie równi. Gdy jednak ustawimy dzieci w rządku, zobaczymy, że potrafią się różnić wzrostem o dwie głowy. Jak zatem wskazać właściwy rozmiar?
Odpowiedź jest prostsza, niż się wydaje. Wybieramy model z kołami 24 cale. Mniejsze, 20 calowe, za najdalej rok okażą się zdecydowanie za małe. Co do rozmiaru ramy, nie ma niestety uniwersalnych wskazań. Jedynym ograniczeniem jest wygoda.
W zasadzie wszyscy producenci rowerów udostępniają też dokładne wymiary roweru, więc z użyciem centymetra krawieckiego i chwili zastanowienia szybko dobierzemy rower tak, aby stopy nie młóciły panicznie powietrza, a jednocześnie kolana nie uderzały o brodę.
Rowery komunijne dla dziewczyn
Wiadomo nie od dziś, że najważniejsza jest estetyka. Najważniejsze jest też, żeby był 'fajny’. Ogólnie, dla ośmioletniej dziewczynki bardzo dużo rzeczy jest najważniejsze. Wybranie roweru, szczególnie jeżeli ma to być niespodzianka, wcale nie jest proste.
Rower Cannondale Quick Girls 24 VTN 2018
Rower dostępny w ofercie sklepu rowerowego Rove: https://www.rove.pl/rowery-kolekcje/rowery-cannondale/kid-s/quick-girls-24-vtn-2018.html
Bardzo lekki, prosty i wytrzymały model od uznanego producenta rowerów, Cannondale. Dostępny też w innych kolorach, jednak ten zdaje się robić furorę wśród dziewczynek w okolicy 8 roku życia.
Nadaje się w każdy teren, a do tego jest bardzo prosty w serwisowaniu. Jedna przerzutka z tyłu z 7 biegami w pełni wystarcza, a dobre hamulce typu V-brake są lekkie i skuteczne. Jest to rower, który wygląda prosto i skromnie, ale oferuje wszystko co potrzebne, przy znakomitej jakości.
Tańsza alternatywa – rower Merida MATTS J-24 Pearl White 24″ 2018
Link do produktu: https://www.rove.pl/rowery-kolekcje/rowery-merida/youth/merida-matts-j-24-pearl-white-24-2018.html
Nieco cięższy, efektowny model od Meridy oferuje porównywalną jakość i funkcjonalność. Ma dużo odważniejszą stylistykę, której przyjęcie warto delikatnie zbadać przed zakupem.
Ciekawym dodatkiem jest amortyzator z przodu – choć zwiększa masę roweru, może być przydatny jeśli mieszkamy w okolicy bogatej w polne drogi. Standardowo wyposażony jest również w 7 biegów i V-brake.
Przełożenie kasety jest jednak nieco bardziej 'górskie’, co jest kolejnym argumentem za tym modelem w trudniejszym terenie.
Rowery komunijne dla chłopców
Wybór roweru dla chłopca pozornie jest dużo prostszy. Należy pamiętać o tym, że musi mieć dużo… Rzeczy. Choć hamulce tarczowe są kompletnie zbędne ośmiolatkowi, to jednak oczy błyszczą się na ich widok.
To samo dotyczy amortyzatorów, przerzutek z tysiącem biegów i wielu innych gadżetów. Sztuka polega na tym, żeby zrównoważyć barokowe zakusy dziecka i funkcjonalność roweru.
Rower Cube Kid 240 Disc grey´n´flashgreen 2018
Link do produktu: https://www.rove.pl/rowery-kolekcje/rowery-cube/cube-kids-2018/cube-kid-240-disc-grey-n-flashgreen-2018.html
Bardzo efektowny, krzyliwy model od Cube. Wyposażony w hydrauliczne hamulce tarczowe i przedni amortyzator, spełni oczekiwania każdego ośmiolatka. Jest też dosyć lekki, mimo wspomnianych gadżetów. Wytrzymały, świetny rower, który sprawdzi się nawet w bardzo trudnym terenie. Nadaje się też jednak dosyć dobrze na asfalt.
Tańsza alternatywa – rower GT Stomper Prime 24 GUN 2018
Link do produktu: https://www.rove.pl/rowery-kolekcje/rowery-gt/kids/stomper-prime-24-gun-2018.html
Dzięki ciekawej ramie i efektownemu malowaniu, ten rower również znakomicie się prezentuje. 7 biegów z bardziej terenowym przełożeniem sprawdza się znakomicie, a dodatkowo wyposażony jest w amortyzator przedni. Brak tu hamulców tarczowych, co oczywiście nie wpływa na funkcjonalność roweru. Ciekawy i bardzo praktyczny model, do tego z dożywotnią gwarancją ramy.
Średnia półka, dobra jakość
Jeśli da się znaleźć jakąś uniwersalną metodę na rowery na 1 komunię, na pewno będzie to szukanie kompromisów. Jeśli będziemy szukać najtańszej opcji, rower szybko stanie się meblem ogrodowym lub piwnicznym.
Dużego wydatku pożałujemy natomiast po przekroczeniu przez dziecko 150-160 centymetrów wzrostu, gdy potrzebny będzie nowy, pełnowymiarowy model.
Najlepiej szukać w średniej półce, od 1000 do 2000 złotych, gdzie jakość będzie całkowicie wystarczająca, a wydatek nie jest jeszcze przerażający. Tak samo w przypadku osprzętu, opon i ramy – potrzebne są kompromisy.
Rower musi nadawać się w każdy teren, więc powinien być połączeniem roweru górskiego z szosowym. Amortyzatory, hamulce tarczowe i inne dodatki mogą być ciekawe i przydatne, ale zwiększają masę. „Mamo wnieś!” lub „Tato wnieś!” może stać się codziennością.
Wszystkie omówione rowery komunijne możesz zakupić przez internet w sklepie rowerowym Rove.pl lub stacjonarnie w Opolu. Tutaj podsyłam opinię o tym sklepie dla niezdecydowanych :)