Kościół w Polsce wspomaga wszystkie działania zmierzające do pełnej ochrony ludzkiego życia – podkreślił w piątek w Gnieźnie prymas Polski abp Wojciech Polak. Jak stwierdził, nikt nie ma prawa decydować, która osoba jest godna życia, a która nie.W środę Sejm podjął decyzję o skierowaniu do dalszych prac zaostrzającej przepisy ws. aborcji propozycji przygotowanej przez Komitet Obywatelski #ZatrzymajAborcję. Projekt zakłada wyeliminowanie możliwości przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.
Abp Polak pytany o tę sprawę przez dziennikarzy zaznaczył, że należy wspomagać „wszelkie działania, które zmierzają do ochrony każdego życia przy świadomości, że nie mamy prawa wybierać między osobami, które są godne życia i tymi, które nie są godne życia”.
„Kościół w Polsce w sposób zdecydowany tę postawę przyjmuje: broni życia i jednocześnie wspomaga wszystkie działania, które będą zmierzały do pełnej ochrony ludzkiego życia” – dodał. Abp Polak podkreślił, że prawa do życia nie można odmawiać chociażby osobom z zespołem Downa.
„Spotykając się z rodzinami, które mają dzieci z zespołem Downa widzimy bardzo często, jak wielką miłością, wielką troską są one otoczone i jak wielkiej miłości i troski doznają z ich strony także ludzie dorośli. Dla mnie jest to ciągle wielkie wyzwanie, ale też wielki dar, kiedy mogę się z takimi osobami spotykać” – powiedział.
Abp Polak przypomniał, że wiele osób decyduje się na adopcję dzieci, które urodziły się z ciężkimi schorzeniami. Zaznaczył, że taka decyzja jest „decyzją wymagającą wielkiego szacunku, wielkiej miłości i wielkiego wsparcia”.
Stwierdził też, że upominanie się o życie osób chorych i niepełnosprawnych „powinno być uzupełniane troską o to, by takim osobom i ich rodzinom towarzyszyć w ich sytuacji”.
„Cieszę się bardzo, że powstają oddolne inicjatywy ludzi świeckich, tj. inicjatywa hospicjum przed narodzeniem dziecka, czyli towarzyszenie rodzinom w trudnych sytuacjach, kiedy ich dziecko jest chore” – powiedział.
Prymas podkreślił, że troska Kościoła o życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci wymaga uzupełnienia o „odważne inicjatywy” w tym zakresie. „To, co mówimy zobowiązuje nas także do konkretnej troski o drugiego człowieka” – zaznaczył hierarcha. (PAP)
Rafał Pogrzebny