54 proc. Polaków po osiągnięciu wieku emerytalnego planuje pozostać na rynku pracy; rezygnację z aktywności zawodowej rozważa 28 proc. ankietowanych – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Work Service.
1 października w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. ZUS spodziewa się, że w ostatnim kwartale tego roku na emeryturę może przejść ok. 331 tys. osób.
Z sondażu wynika, że najczęściej motywacją do pozostania na rynku pracy jest chęć dorobienia do emerytury; wskazało na to 23 proc. ankietowanych. 13 proc. badanych chce nadal pracować, aby uzyskać w przyszłości wyższe świadczenie emerytalne. 18 proc. respondentów planuje pozostać na rynku pracy z powodów pozafinansowych.
Pytanie o plany zawodowe po osiągnięciu wieku emerytalnego zadano także tylko osobom w wieku 60+. W ich przypadku chęć pozostania na rynku pracy wyraziło 60 proc. ankietowanych; przeciwnego zdania było 24 proc. Wśród Polaków między 18 a 24 rokiem życia chęć do pracy po wejściu w wiek emerytalny jest jedna z najmniejszych i wynosi 50 proc. „Jest to spowodowane m.in. oddaloną perspektywą emerytury, która może nie być poważnie brana pod uwagę przez osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z rynkiem pracy” – wyjaśniono w raporcie.
Jak podkreślił prezes zarządu Work Service Maciej Witucki, fakt, iż Polacy chcą pracować na emeryturze, jest dobrą informacją dla pracodawców, tym bardziej, że wobec rosnących niedoborów kadrowych, każdy odpływ pracowników to dla firm ogromny kłopot.
PAP